İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Maske Bizi Korkulardan Korur Mu?

Eklenme : 14.10.2020 00:00:00
Görüntülenme: 329

Maske, koronavirüs ile birlikte vazgeçilmez aksesuarlarımızdan biri haline geldi. Maskesiz evden çıkamaz olduk. Maskenin bu kadar çok konuşulduğu bir dönemde, konumuz virüsten korunmak amacıyla taktığımız maskeler değil. Konumuz, bir savunma mekanizması olarak başvurduğumuz yöntemler ve kendimizi olduğumuzdan farklı gösterme çabaları.

Başımıza gelen olayların sebebi olarak gördüğümüz ya da bir tehdit olarak algıladığımız birtakım durumlar ile baş edebilmek için farklı yöntemlere başvururuz. Karşı karşıya olduğumuz bu duygu ve durumlar ile baş edemediğimiz zaman, kolay yolu tercih ederek farklı savunma mekanizmaları geliştiririz.

Öncelikle baş edilemeyen duygu, düşünce ve deneyimlerden kaynaklanan korkular karşısında gerçek duygu ve düşüncelerini saklamanın, yani maske takmayı tercih etmenin altında yatan nedenlere bakmamızda fayda var.

Özgüven ve sevgi eksikliğinden kaynaklanan açlığımızı gidermek için sevgi maskeleri takarız. Çünkü sevilmeme korkusu, insanın duygu ve düşüncelerini etkileyen güçlü bir korkudur. Sevilmemek, aynı zamanda değersiz olmak anlamına geldiğinden bir varoluş sorunu olarak görülür. Zoraki gülümseriz, kahkahalarla güleriz, ilgili ve duyarlı görünmeye çalışırız. Sevgi gösterisi yapmak için senaryolar yazar, oynarız.

Yetersizlikten kaynaklanan korkularımızı perdelemek için bilgiçlik maskeleri takarız. Yetersizlik duygusu ve bundan kaynaklanan değersiz ve güçsüz görünme korkusu bizi ciddi şekilde tehdit ettiği zaman biliyor gibi davranır, sürekli ve her şey hakkında konuşur, her yerde ve her işe müdahil olmaya çalışır, sürekli eleştirir, bilen ve üreten insanlara karşı içten içe bir kıskançlık duyarız. 

Yaralarımızı ve doğal halimizi gizlemek için şirinlik maskeleri takarız. Her ortamda kendimizi göstermeye çalışır, unvan ve itibar sahibi insanlara daha yakın dururuz. Gereksiz nezaket davranışları sergiler, hatta yalakalık yaparız. Bazen de gizlenir; görünmekten ve sakladığımız şeylerin fark edilmesinden korkarız. 

Sahip olma yönündeki güçlü istek ve hırslarımızı gizlemek için dürüstlük maskeleri takarız. İlla ki olsun istediklerimiz konusunda aşırılığa kaçınca farklı yöntemlere başvurur; hırslarımızı duyarlılık, çalışkanlık ve dürüstlük gösterileri ile örtmeye çalışırız.

En iyi, en güzel, en yakışıklı, en başarılı, en zengin, en itibarlı, en dürüst, en bilinçli, en sorumlu, en mutlu, en komik görünmek için maskeler takarız. Kısacası; kendimizi korumak ve güvenliğimizi sağlamak için maskeler takarız.

Koronovirüsten korunmak isteyenler, kalabalık ortamlara girince çift maske takıyor. Aynı şekilde farklı nedenlerden kaynaklanan korkular arttıkça takılan maske sayısı da artıyor. Ve fazladan takılan her maske, bu korkak ve karanlık yanımızın daha fazla ortaya çıkmasına neden oluyor. Gizlediğimiz yanımızın daha fazla görünmesine neden oluyor.

Fazladan takılan her maske ile daha da havasız kalan ve kabuk bağlayamayan yaralarımız iyileşemiyor. Oysa ki, yaralarımız açık olsa daha çabuk iyileşecek.

Peki ne yapmalı?

Öncelikle maske takmanın eninde sonunda bizi değersizleştireceğini, sahte kimliğimizin bir şekilde bizi ele vereceğini unutmamalıyız.

Taktığımız maskelerin doğal halimizi gölgelemesine, özgüvenimizi öldürmesine izin vermemeliyiz.

İstemediğimiz, beklemediğimiz ve mecburen içinde olduğumuz durumların bizi dönüştüren ve geliştiren fırsatlar olduğunu; korku ve kaygılardan bir şeyler öğrenip önce içsel, sonra da görünür birtakım değişimler yapabileceğimizi bilmeliyiz.

Olumsuz duygu, düşünce ve deneyimlerden kaynaklanan korkuların esiri olup maskeyle dolaşmanın, bir şeylerin kurbanı olmayı seçmek olduğunu unutmamalıyız.

Sevginin gücünün, korkunun gücünü yeneceğine inanmalı, güçsüz ve yaralı görünmekten korkmamalıyız.

İnsanın değişiminde kayıplar, korkular, şoklar önemli birer etkendir. Bunlardan her biri değişim ve dolayısıyla da öğrenme yöntemidir. Bu nedenle olumsuz deneyimlerin ve korkuların birer öğrenme aracı olduğunu unutulmamalıyız.

En önemlisi de doğal ve dürüst olma cesaretini gösterebilmeliyiz.

Farkında mısınız! Maskelerle çok daha komik görünüyoruz.

14.10.2020

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft