Kısıtlamada öğrenciler aileleriyle kitap okudu

Kısıtlamada öğrenciler aileleriyle kitap okudu
Eklenme : 13.12.2020 15:47:00
Görüntülenme: 1518

Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağında, Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan kitap okuma kampanyası ile Muğla'da aileler çocuklarıyla birlikte kitap okudular.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü twitter hesabından yapılan paylaşımlarla, evde çocuklarıyla birlikte kitap okuyan ailelerin fotoğraflarını #Muğlaevdekalkitapoku hashtagiyle yayımladı. Kısa sürede 100 binden fazla tıklanma alan fotoğraflar, sosyal medyada renkli görüntüler oluşturdu. Kimi yerde kedisiyle birlikte, kimi yerde anne babasının kucağında kitap okuyan öğrencilerin fotoğrafları büyük beğeni topladı.

"Muğla Evde Kal, Kitap Oku" kitap okuma kampanyası, Muğla'da anaokulu, ilkokul, ortaokul  ve lise öğrencileri ve velileriyle gerçekleştirildi. Bu projeyle öğrenciler ve veliler, sokağa çıkma kısıtlaması olan hafta sonlarını, kitap okuyarak kaliteli bir şekilde değerlendirme imkânı buldular.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, bu projenin yürütülmesinde en büyük paya sahip olan velilere ithafen yazmış olduğu mektupta, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının önemine değinerek velileri çocuklarıyla birlikte kitap okumaya davet etti.

Töre mektubunda şu sözleri kaydetti: "Kitap, çocukların bilişsel, duygusal, psiko-motor gelişimlerini destekleyen; dil, sosyal ve ahlaki gelişimlerine de doğrudan etki eden önemli bir araçtır. Çocuklar kitap sayesinde düşünme, problem çözme, yaratıcılıklarını ve yeteneklerini geliştirme fırsatlarına sahip olurken doğaya, insanlara, doğada gördüğü diğer canlılara ve olaylara karşı da hassasiyet geliştirmektedirler. Bunun yanı sıra kitap; çocukların kişilik gelişimine katkı sağlamakta, duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarının karşılanmasında da önemli ölçüde etki etmektedir. Etkin okuyan ve okuduğunu anlayan bir öğrencinin başarı seviyesi de yüksek olmaktadır."

Aynı zamanda kitap okuma alışkanlığı olan öğrencilerin hem LGS hem de YKS' de daha başarılı olduğuna vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, ezberci yaklaşımdan uzak olan yeni nesil soruların düşünme ve akıl yürütmeye dönük olması, kitap okumanın önemini katbekat arttırdığını belirtti.

Kitap okuma konusunda, ailelerin çocuklarına rol model olduğunu ifade eden Töre, "Öğrencilerimizi kitap okumaya teşvik etmek için sizleri çocuklarınızla birlikte kitap okumaya davet ediyoruz. Sağlayacağınız katkılardan dolayı teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum" dedi.

Proje, ailelerin evde çocuklarıyla birlikte verimli zaman geçirmesini sağlamanın yanında, velilere ve öğrencilere kitap okuma sevgisini ve alışkanlığını kazandırmayı amaçlıyor. Proje, Covid-19 sürecinde sokağa çıkma kısıtlaması olan hafta sonlarını kapsasa da kitap okumayı, bireyin hayatının her döneminde kalıcı kılmayı hedefliyor.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft