Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İYİ Partili İnce, CHP'ye ne karşılığında transfer oldu?

Eklenme : 26.9.2020 00:00:00
Görüntülenme: 1532

Dünkü yazımı 18.08.2020 tarihli "Osman Gürün'ün başarısızlığı mecliste tescillendi..." başlıklı yazımdan alıntı yaparak bitirmiştim. O yazım "Osman Gürün 'Şeyh uçmaz, mürid uçurur.' sözünü sık kullananlardandır. Galiba şeyhin kerameti kalmadı, müritlerin de yapabilecekleri yoktu. Sonuç olarak İYİ Parti bir heyecan yarattı..." diye noktalanıyordu. Aynen de öyle oldu.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ve arkadaşlarının da özellikle sosyal medyada "Başarı destanı yazdık", "Tarih yazdık" söylemleri, üzerine su dökünce akıp giden tebeşirle yazılmış yazıya döndü. Daha anlaşılır olması için bunu "Güneş ortaya çıkınca buza yazılan yazı buzla birlikte eriyip gitti" diye de yazabiliriz.

Dünkü yazımı ayrıca "Yarın; İYİ Partili Meclis Üyesi Gürsel İnce, CHP'ye ne karşılığında transfer oldu?" anonsu ile noktalamıştım. Kimse heyecanlanmasın, bir "transfer karşılığı" yok. Çünkü ortada gerçek anlamda bir transfer de yok...

xx           xx           xx

Zaman zaman ilgi çekmek için yazılarımıza bu tür başlıklar atarız. Bazı siyasiler gibi "laf ebeliği" veya "gaf ebeliği" yaptığımız da yok. Ancak böyle bir soru sokakta var ve bize de soruldu. Bizde İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ'a sorduk. Şöyle anlattı:

"Gürsel İnce arkadaşımız hala İYİ Partilidir. Büyükşehir Meclisi'nde yaşananları biliyorsunuz. Bizim tavrımız sonucu komisyonlar Cumhur İttifakına geçti. Ne CHP İl Başkanı ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat'ın dediği gibi AK Parti ile ittifakımız ne de Millet İttifakına ihanetimiz söz konusu olmadığı gibi Cumhur İttifakı açısından da bir 'başarı destanı', 'tarih yazılması' söz konusu değildir. Biz yaktık, biz söndürdük. Millet İttifakı Genel Başkan Yardımcıları bir araya geldiler. Gerekli anlaşmayı sağladılar. Zaten seçilirken CHP adayı olarak seçilen ve seçimden sonra partimize dönen Gürsel İnce arkadaşımız mecliste CHP çoğunluğunun sağlanması için yine CHP'li oldu. İttifak olmanın gereği yapıldı. Arkadaşımız zamanı gelince yine partimiz üyesi olur. O hala İYİ Partili."

Gürsel İnce hakkını helal etsin...

xx           xx           xx

"Ağam biz bu .oku neden yedik?" diye biten "fıkrayı" bilirsiniz. Birkaç kere de yazdım. İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ'ına telefonda anlattım. Güldü mü kızdı mı bilmiyorum, ama ne demek istediğimi anladı. "Biz ittifaka zarar vermek değil, CHP'nin Muğla'daki yöneticilerine bir ders vermek niyetindeydik. Üstelik bu ittifak bizim eylemimizle dağılmayacak kadar ilkeli ve güçlü bir ittifak. Muğla'nın nasıl alındığını ve bizsiz olamayacağı gibi, bize maraba muamelesi yapılmayacağını gösterdik. Bunu yaparken aynı zamanda Genel Başkan Yardımcımız olan Milletvekilimiz Metin Ergun'da haberi olmadı. Mesele hallolmuştur." ifadesinde bulundu.

İYİ Parti'nin Muğla'da önde gelen isimlerinden biri de olup bitenlerle ilgili şunları söyledi:

"Parti binamızdan Cumhuriyet Meydanı görünür. Osman Gürün ve arkadaşları 31 Mart gecesi Osman Gürün ve arkadaşları orada zeybek oynayıp, kutlama yaparlarken, biz 6 ilçeyi Cumhur İttifakına verdik diye kahroluyorduk. Birbuçuk yıl geçti, ittifakın hiç bir nimetini görmedik. Büyükşehire çalışan alımlarında bize kontenjan bile verilmedi. Tabi biz 'nimet ittifakı' yapmadık, ama bu kadar nankör olunacağı da aklımızdan geçmedi. İki arkadaşımızın çocuğu kendileri işe girdi. Korona günlerinde arayıp sormadılar. Mağdur insanlar 'açız, muhtacız' diye bizi de aradılar. Zengin parti değiliz, belediyemiz de yok. Ahmet Zeybek kardeşimizin üzerinden akrabalarımızdan, teşkilatlarımızdan para toplayıp insanlara yardımcı olmaya çalıştık. Yunanlılara yardım etmiyoruz ki.. Gazetelerden gördük, Büyükşehir eczaneleri dezenfekte etmiş. Partimizi  dezenfekte için yetkilileri aradık, sağolsunlar nasıl dezenfekte edeceğimizi anlattılar. Ağustos'ta meclis var, Fikret Uzunhasan rahmetli olmuş, 'Ne yapacağız' diye aramadılar. Daha anlatalım mı? Bizimkisi bir öfke patlamasıydı. İnşallah amaç hasıl olmuştur."

xx           xx           xx

O adının yazılmasını istemeyen İYİ Partili çok şey anlattı. Gerçekten sabırlılarmış.

İncilay Gezgin Şekeroğlu'na "Bu çıkışı gerçekten kendi kendinize mi yaptınız? Metin beyin haberi yok muydu?" diye sordum. Yanıtı net ve kesin şöyle oldu:

"Tabiki yoktu. Hazırlıklı bir şey değildi. Metin bey (Ergun) bu hareketi CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'dan duymuş. Haberi olsa engellemeye kalkardı. Ayrıca AK Partililer ile de bu çıkışımız ile ilgili bir görüşmemiz, anlaşmamız yok. Var diyen karşımıza çıksın."

Anladığım kadarıyla bu "çıkış" spontone gelişmiş, ki AK Parti Gurup Başkan Vekili Hürol Önder de görüşmemizde "İYİ Partili Meclis Üyelerinin oylamada desteğini ben istedim" demişti.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete'nin "O formül Mehmet Korkmaz'ın değil, benimdi" dediği "9-7 formülü" ile ilgili 17.08.2020 tarihli ve "CHP'li Belediye'de Cumhur İttifakı iktidarı..!" başlıklı yazımda "Doğrusu ben 'fırsatı ganimete çeviren operasyonun' perde arkasındaki isimler MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz ile Büyükşehir Meclisi AK Parti Gurup Başkan Vekili Hürol Önder'i tebrik ediyorum." diye yazmıştım.

Kadem Mete'nin neredeyse bir ay sonra hasta yatağımda tepki gösterdiği ifadem bu... Oysa bu ifadeyi Önder'den ve ilgililerden aldığım bilgilere dayanarak yazmıştım. Yanılmış veya yanıltılmış da olabilirim... Yanlışı neredeyse bir aydır kimseler görmüyor, sonra bir MHP'li görüp Mete'ye haber veriyor. O da bana çıkışıyor... Nedir niyet, üzüm yemek mi bağcı dövmek mi?!

xx           xx           xx

Hamle'nin arşivinde eski yazılarım tarandığında, Kadem Mete'nin çok sayıda düzeltmesi, eklemesi görülecektir. "Yaz" demediği halde, bilgilendirmelerinde her zaman düzeltme yapmışımdır. AK Parti'de tek il başkanı adayı olmasa "Seçimi kaybediyor da ondan yapıyor" diyeceğim, ama böyle bir şey de yok... Eğer o gün "insan gibi" veya  "adam gibi" nasıl kabul ederse bilgilendirme yapmış olsaydı, dünkü ve bu yazı olmazdı... Bir düzeltme yazısı yazar, sorularımı da sorardım. Soralım;

Sayın Mete günler öncesinden bord önünde "9-7 formülünü" anlattığına göre, CHP'li Üye Fikret Uzunhasan'ın rahmetli olacağını ve yerine Ula'dan AK Partili Üye Biray Taşkesiği'nin geleceğini ve vefat nedeniyle CHP üye sayısının 35'ten 34'e inip İYİ Parti'nin 3 üyesi ile Millet İttifakı 37 olurken; AK Parti'nin 25 üyesinin Taşkesiği ile 26'ya çıkıp, 5 MHP'li üye ile Cumhur İttifakının 31 olacağını  nereden biliyordun?

Hadi vefat üzerine "9-7 formülünü" buldun. Oylamada 3 İYİ Partili üyenin yanınızda yeralacağını ve Millet İttifakı olarak 34'e ulaşacağınızı nereden bildin? Hadi diyelim İYİ Partilileri de ayarladınız; o zaman oylama 34-34 oluyor! Bu durumda Fethiye'den CHP'li Meclis Üyesi Mürüvvet Başıhoş'un eşi ameliyat olduğu için gelmeyeceğini ve CHP'nin 33'e düşeceğini nereden bildin? İçine mi doğdu, "sen gelme" mi dedin?!

Yoksa hem İYİ Partili üyeler hem de o CHP'li üye ile anlaştınız mı? Anlaşmanız Eylül ayına kadar mı geçerlidir???

xx           xx           xx

Dünkü yazımda watzaptan yapılan çirkin eleştiriyi paylaştık. Varsayalım o eleştiri adam gibi, insan gibi yapılmış bir bilgilendirmeydi ve ben de şöyle bir düzeltme yazısı yazdım:

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos Ayı Toplantısı öncesinde bord önünde meydan muharebesi komutanı edası ile Cumhur İttifakı'nın Muğla'daki kurmaylarına anlattığı "9-7 formülünü" başarı ile tatbik etti ve uçakla değil, karayolu ile Ankara'ya da gidip gelip, Büyükşehir Meclisi'nde komisyonların CHP'den Cumhur İttifakı'na geçmesini sağladı.

AK Parti ve Cumhur İttifakı o gün "Tarih yazdı", "Destan Yazdı", "Siyasi Zafer" kazandı..!

Eee... Bir ay sonra Eylül'de bunlardan geriye ne kaldı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun Muğla'ya geldiler "sorun neyse çözdüler, kırgınlığı giderdiler" ve İYİ Parti "ittifak olmanın gereği" zaten 31 Mart'ta CHP listesinden seçilmiş olan Meclis Üyesi Gürsel İnce'nin CHP Üyesi olmasını sağladılar. Meclis dağılımı değişti ve komisyon üyelerinin sayısı Başkan Gürün'ün istediği gibi 7'den 9'a çıktı...; Ağustos'ta 3 CHP, 3 AK Parti, 1 MHP şeklinde olan komisyonlar Eylül'de 5 CHP, 3 AK Parti ve 1 MHP şekline dönüştü...

xx           xx           xx

Şimdi gelin 18 Ağustos'ta kaleme aldığım "Osman Gürün'ün başarısızlığı mecliste tescillendi..." başlıklı yazıma bakalım. Orada "Bana sorarsanız bu beklenmedik olay, CHP'nin Muğla'da Osman Gürün'le (anlatmayı bir türlü beceremediğimiz) yerel seçim başarısızlığını ortaya koyan bir 'turnusol kağıdı' olduğu gibi, gelecek seçimler içinde çok önemli bir uyarı olmuştur..." derken şu ifadelerde bulunmuşum:

"CHP Muğla'da yüzde 36 ile nasıl bir tarih yazdı ise AK Parti'nin de komisyonların belirlenmesinde İYİ Partili üyelerin desteğiyle kazançlı çıkmasının öyle bir tarih yazmak olduğu söylenebilir..!

Bu olayda göstermiştir ki CHP Muğla'da 31 Mart Yerel Seçimleri'nde başkan adaylarını belirlemek için 'Önseçim yapmaktan kaçıp', .. Yatağan, Ula, Dalaman ve Ortaca ilçelerini kaybetmekle kalmadı... İlçelerin çoğunda İYİ Partili Meclis Üyelerinin eline kaldılar!

Muğla'da Millet İttifakı bozuldu mu? Bu soruya ne 'evet' ne de 'hayır' demek mümkün değil... Geçen hafta Büyükşehir Meclisi'nde yaşanan kriz Kılıçdaroğlu ve Akşener; yani CHP ile İYİ Parti arasında yaşanan bir kriz değildir... Bu İYİ Parti teşkilatlarının Osman Gürün'e 'Yetti gari, seninle oynamıyoruz' veya 'Bizi partindekiler gibi cepte keklik görmeyi bırak artık' dedikleri bir 'isyan' olmalı... Üstelik genel başkanlar bu sorunu çözebilirlerde!"

Çözdüler... Kadem Mete'nin AK Parti İl Başkanlığı'nda başarılı olduğu tek icraatı ise siyasi mıntıka temizliği olabilir...

-------------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Her fotoğrafın bir geçmiş bir de gelecek yüzü vardır. Ne kadar eski olsalar da, ben bütün fotoğrafların gelecek yüzüne bakarım.-İshak Alaton

ÇİVİ

Taksim Meydanı'nın yeni düzenlemesi için 146 proje yarışmış. Arkadaşım, "Biz Muğla'da meslektaşları birbirine düşürecek yarışmalara karşıyız." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft