Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Hazan Mevsimi

Eklenme : 26.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 584

Ülke olarak dört mevsim yaşamaktayız. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış.

Her ne kadar her mevsimin kendisine özgü iklim koşulları bulunsa da özellikle son yıllarda küresel ısınmadan kaynaklı sebeplerden dolayı mevsimlerde bir kayma olduğu ve dolayısı ile de bildiğimiz meteorolojik koşulların, zamanında yaşanmadığı hepimizin bildiği bir gerçektir.

Ancak, Sonbahar'ın insanlarda farklı bir anlamı vardır. Zira, bir çok şeyin sonu için Sonbaharında ifadesi kullanıldığı gibi Sonbahar aynı zamanda hüzün ve ayrılıkları da anımsatır. Bu sebeple de Sonbahar için bir çok şiir, hikaye ve roman yazılmış ve yazılmaktadır.

Her ne kadar Sonbahar'da tabiatın kışa hazırlanışından kaynaklı ağaçların yapraklarının sararıp farklı renklere bürünmesi, dökülen yaprakların yerde farklı bir görüntü oluşturması gibi sebeplerden dolayı Sonbahar için "Diğerleri mevsim sonbahar ise sanattır" ifadesi kullanılsa da Sonbahar aslında aynı zamanda "Hazan Mevsimidir"

Hazan ise hüzün ve ayrılık demektir.

Muğla olarak bu Sonbahar'da da yani Hazan mevsiminde birçok sevdiğimizi kaybettik. Kaybettiklerimizin hepsine Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına da başsağlığı diliyorum.

Ancak, bugün çok yakın zamanda kaybettiğimiz ve benim için de çok değerli olan iki büyüğümüzden bahsetmek istiyorum.

Bütün canlılar gibi her insan da doğar, büyür ve ölür. Ancak, bazı kişilerin yaşadığından kimsenin haberi olmaz iken bazıları toplum tarafından bilinir ve takip edilir.

Toplumun her daim haberdar olduğu bu kişiler topluma mal olmuş kişilerdir. Toplum adına çalışan, üreten ve topluma faydalı olan kişilerdir. Aslında her kişi değerlidir ancak bu kişiler yaptıkları ile toplumun ortak değeri olmuşlardır.

İşte bu kişilerden birisi Muğlalının "Şapkalı Amca" olarak tanıdığı ve ifade ettiği Hacıaraplı Mehmet Acar'dır. Uzun zamandır oğulları ile birlikte ticaretle uğraşan Mehmet Acar bu güne kadar birçok hayır işlerine öncülük etmiştir. Çok uzun emekler sonunda yapımını başardığı cami ise artık herkes tarafından Mehmet Acar camii olarak bilinmektedir.

Toplumun tüm katmanları ile barışık bir kişiliğe sahip olan Mehmet Acar'ın cenazesinde zengin, fakir, amir, memur, çiftçi, esnaf kesiminden insanlar olduğu gibi her siyasi parti ve sivil toplum kuruluşundan da kişiler vardı. Bunun yanında sadece Muğla merkezden değil Muğla'nın farklı ilçelerinden de cenazeye katılanlar vardı. Aslında cenaze töreni onun yaşarken yaptıklarının ve yaşamının bir fotoğrafı idi.

Bir diğer kişi ise dün defnettiğimiz İlyas Yolcu'dur. Muğlalıların ifadesi ile İlyas Hoca aramızdan 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde aramızdan ayrıldı. Ağırlıklı olarak Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyesi ve özellikle de Merkez ilçe başkanlığı yaptığı döneminde tanıdığım İlyas Yolcu öğretmenliği zamanında birçok öğrenci yetiştirmiş bir kişi olmanın yanı sıra uzun yıllar da itibarlı bir ticaret erbabı olarak Muğla'nın gönlünde yer edinmişti.

Gerek Mehmet Acar ve gerekse İlyas Yolcu toplum adına yaptıkları ile çocuklarına çok önemli ve değerli bir miras bıraktılar. Bundan sonra çocuklarına düşen babalarından kalan bu değerli mirası korumak onların ismini yaşatmak olacaktır.

Mehmet Acar ve İlyas Yolcu'ya Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına da başsağlığı diliyorum.

"Her ömrün bir Eylül'ü vardır"

Turgut Karabacak

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft