Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz

Namık Açıkgöz ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Hayat Mı, Ticaret ve Eğitim Mi?

Eklenme : 2.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 495

Zor tercih günlerindeyiz.

Başlıktaki soru kritik bir tercih sorusu. Korona'lı bu zor günlerde tercihimizi hızlı ve net bir şekilde belirtmemiz lazım: Hayatta kalmayı mı tercih ediyoruz; eğitim-öğretimin devam etmesini mi?

Niye hayat ve eğitim karşılaştırması yaptım?

Sosyal medyada, eğitim-öğretim yetkililerinin paylaşımlarına en fazla yazılan yorum, "okulların yüz yüze eğitime açılması". Tabii ilkokuldan üniversiteye kadar bütün aşamalardaki okulların açılmasını istiyor gençler.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, mesela YÖK'ün "doktora yapanlar havuzu"nu açıklıyor. Altına, konuyla hiç alakası olmayan yüzlerce yorum: "üniversiteleri yüz yüze eğitim için açın"!...

Bir kısım insanlar, Millî Eğitim Bakanlığı okullarının da yani ilkokul, ortaokul ve liselerin de açılmasını istiyorlar

Eğitim-öğretim talebi kadar ekonomik kazanç talebi de çok önemlidir. Başta lokantalar olmak üzere pek çok iş yerinin açılması ekonomiyi canlandıracak ve işsizliğe çare olacaktır.

Her seviyeden okulların açılıp eğitim-öğretimin açılması da herkes tarafından, istenir; iş yerlerinin de. Hayatın yeniden canlanmasını kim istemez ki?...

Geçen yaz yaşanan acı tecrübe gösterdi ki, salgın döneminde korunmayı beceremedik ve sınıfta kaldık. Vak'a ve can kaybı sayısı geçen sene bahar aylarındaki rakamları katlayarak arttı. Bütün dünya ikinci bir saldırı ve sarsıntı geçirdi. (Allah üçüncü mutant sarsıntı ve saldırısından korusun.) Her ülke tedbirlerini yeniden gözden geçirdi ve yeni tedbirler aldı.

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidişin çok kolaylaştığı bir zamanda bulaşıcı hastalıklar da çok hızla yayılıyor ama tedbirler o hızla alınmıyor. Aşı neredeyse 12 ay sonra uygulanmaya başladı. (Bu arada 15 Şubat günü ilk doz aşımı olduğumu belirteyim.) Virüs hızlı yayılıyor; tedbirler o hıza bir türlü yetişemiyor. Böyle bir kritik durum bizleri "Eğitim mi, hayat mı?" veya "Ticaret mi hayat mı?" ikilemine sürüklüyor.

Tercih bizi "hayat"ı tercihe zorluyor!...

Hayatta kalmazsak, ticaret ne işe yarar, eğitim-öğretim ne işe yarar?...

Hayatta kalacağız ki, eğitim-öğretim ve ticaret talep edebilelim. Yaşamayan birinin ne eğitim-öğretime ve ne de ticarete ihtiyacı vardır!... Virüsten hayatını kaybeden biri başka bir dünyaya göçmüş ve artık bu dünyanın ihtiyaçlarından arınmıştır. Bir ölünün markete gittiğini veya okul sıralarının peşinde koştuğunu gören olmamıştır.

"Hayat mı, eğitim mi, ticaret mi?" sorusunda elbette "hayat"ı tercih etmek mecburiyetindeyiz. Hayatta değilsek ne paranın önemi vardır, ne de eğitimin.

Ticaret erbabının tedbirler sıkılaştırılarak dükkânlarını açmalarını anlayışla karşılıyorum. Mesela lokantalar, pastaneler ve kafe-kahveler seyreklik ve temizlik şartıyla açılabilir. Sipariş usulü çalışmalar, paranın dönmesini pek hızlandırmıyor; mekânların açılması gerek. Bunun çözümü kolay ama eğitim-öğretimde o kadar kolay değil.

Derslik seyretmeye fiziki imkânlarımızın hiç de müsait olmadığını biliyorum. İlkokulda da böyle, üniversite de.

İlk ve ortaokulda çocuklar okuldan çıkıp eve giderler ama lise ve üniversitede öyle olmaz. Kantinler, kafeler ve pastaneler buluşma mekânı olarak kalabalıklaşır ve o delişmen çağda buraların kontrolü zor olur.

Haaa. Bi de şey var. Sanki üniversitelerde yüz yüze eğitim-öğretim başlasa, mübarekler dersliklerden ve kütüphanelerden çıkmayacaklar; buralarda o kadar çok olacak ki sıralar ve sandalyeler yıpranacak, oturmaktan pantolonları eriyecek!... Güldürmeyin beni!...

Uzun lafın kısası. Kısıtlı bir hayat sürdürmek zorundayız ve eğitim-öğretim açısından uzaktan eğitimle idare etmek mecburiyetindeyiz.  Yüz yüze eğitim şu anda, virüs sizleri o çok sevdiğiniz dersliklerden ve kütüphanelerden mahrum bırakabilir. İnşallah Eylül'de buluşalım. Bu gülerde Alpay'ın "Eylül'de Gel" şarkısını dinleyerek ve "Temizlik, Maske, Mesafe (TMM)" kuralına dikkat ederek Eylül'ü bekleyelim.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft