Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Hayalinin Peşinden Koşabilmek

Eklenme : 26.6.2020 00:00:00
Görüntülenme: 713

Geçen haftaki yazımı 'Muğla'yı yönetenlerin daha çok ortak noktalarda buluşması ve akabinde de hepimizin tüm enerjisini Muğla'nın geleceği için birleştirerek kısa, orta ve uzun vadeli projelerle Muğla'yı geleceğe taşımalıyız', diyerek bitirmiştim.

Bu projelerin gerçekleşebilmesi için Muğla'da gerek atanarak ve gerekse seçilerek yöneticilik yapanların Muğla'ya dair hayalleri, hedefleri ve bunları yapmak için de heyecanlarının olması gerekmektedir. Zira, hayalleri olmayanların hedefleri, hedefleri olmayanların projeleri ve projeleri olmayanların ise kente katkı sağlamaları ve başarılı olmaları mümkün değildir.

Dünyada başarılı olanlar hep hayallerinin peşinden koşanlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başarısının temel sebebi de Ak Parti'yi kurarken kendisine hedef seçtiği  'Büyük Türkiye Hayali'ni gerçekleştirmek için çalışmasıdır. Bu bağlamda özellikle Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılı için sektörler bazında hedefler belirlemiştir. Bu hayali ve hedefleri gerçekleştirmek istemesi kendisine bir motivasyon ve aynı zamanda da heyecan vermiş ve vermektedir.

Muğla gerek coğrafi özellikleri ve gerekse iklim koşulları itibari ile birçok hayalin ve projenin gerçekleştirilebileceği bir ilimizdir. Tarımdan turizme, madencilikten ormancılığa kadar birçok alanda proje hayata geçirilebilir.

Muğla, özellikle 03 Kasım 2002'den sonra Ankara'dan birçok yatırım almasına rağmen, genel olarak yerel hizmetlerde rutin hizmetlerin dışına çıkamamış ve hatta rutinin de altında hizmet almıştır. Ayrıca, merkez ve yerelin işbirliğinin gerektirdiği bazı yatırımlar ise bu güne kadar yerelden kaynaklı sebeplerle ya yapılamamış yada gecikmeli olarak yapılmıştır.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Muğla'da, Ak Partili belediyelerde bir çalışma heyecanı göze çarpmaktadır. Ancak, bu heyecanın imar, park bahçe, spor sahaları ve çevre düzenlemeleri gibi rutin hizmetler dışında ki hizmetlere de yönelerek kentin geleceğine katkı sağlayacak, uzun vadede halkın refahını artıracak hizmetler olması gerekmektedir.

Belediye başkanlarımızın özellikle büyük resme bakarak projeler hazırlamaları önem arz etmektedir. Muğla'mızda bir çok proje yıllarca farklı platformlarda konuşulmasına ve  tartışılmasına rağmen hala hayata geçirilemedi. Bunların başında fuar alanı var. Ayrıca Yörük Köyü projesinde de bu güne kadar bir ilerleme sağlanamadı. Oysa, önemli bir turizm kenti olan Muğla'mız için turizmin çeşitlendirilmesi anlamında bu projeler önemliydi.

Ülkemizin birçok yerinde su buharından  "ısınma ve tarımda" yararlanılırken Türkiye'nin en büyük Termik Santrallerinden birisi bulunan Yatağan'da bu proje hayata geçirilemedi. İnanıyorum ki Belediye Başkanımız Sayın Mustafa TOKSÖZ bu projenin takipçisi ve tamamlayıcısı olacaktır.

Menteşe Kaymakamı Sayın Caner Yıldız'ın gündeme getirdiği, Menteşe'nin bazı bölgelerindeki jeotermal suların çıkartılarak tarım ve turizmde kullanılması projesinde de bu güne kadar bir ilerleme sağlanamadı. Oysa, kırsal ağırlıklı Menteşe'de tarım ve turizmin gelişmesi için bu projenin hayata geçirilmesi çok önemliydi. Bu projenin gerçekleşmesi için Merkezi hükümet, Menteşe ve Büyükşehir Belediyeleri ile Muğla Ticaret Odası istişare ve işbirliği için de olmalı ve projeyi hayata geçirmelidirler.

Kısacası, hayallerin büyük, projelerin iddialı, takip edenlerin ise ısrarcı olması gerekmektedir.

 

SONRAKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft