Güvenli Muğla için bir araya geldiler

Güvenli Muğla için bir araya geldiler
Eklenme : 9.12.2021 13:32:00
Görüntülenme: 743

Muğla'da son dönemlerde artan şiddet olaylarına tepki göstermek amacıyla gönüllü vatandaşlar tarafından kurulan 'Muğla Halk İnisiyatifi' Yeniden Güvenli Muğla sloganı ile Menteşe İlçesi'nde ki Sınırsızlık Meydanında bir araya geldi.

Kadir Tamer

Gönüllü vatandaşlar tarafından kurulan 'Muğla Halk İnisiyatifi'nin Sınırsızlık Meydanındaki açıklamasına vatandaşlar katıldı.

Muğla Halk İnisiyatifi adına açıklamayı Haluk Özsoy yaptı.

Muğla halkının kentte son yıllarda meydana gelen suç eylemlerinden son derece rahatsız olduğunu kaydeden Özsoy, "Çoğumuzun hatırlayabileceği yakın bir geçmişe kadar burada hafif suçlar bile nadiren vuku bulurken son birkaç yıldır Muğla olarak ismimiz tacizlerle, şiddetle, kalabalık caddelerde patlayan silahlarla, kadın cinayetleriyle ve insanların sokak ortasında öldürülmesiyle anılmaya başlandı. Kavgalar ve adli olaylar günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi ve olağanlaştı. Çocukken sabahlara kadar sokaklarında oynadığımız, bir kadının, erkeğin veya çocuğun herhangi bir vakitte korkmadan her kaldırımında yürüyebildiği şehrimizde, son yıllarda evimizden dışarıya çıkarken tedirgin olmaya başladık. Bu yozlaşmış şiddet, taciz ve suç kültürü organize suç örgütlerinin şehrimizdeki illegal rant alanını keşfedip Muğla'da yuvalanmasının sonucu olarak ortaya çıkmış bir kültürdür. Kimse yabancı düşmanlığı yapmak derdinde değildir, zaten Muğla'da bugüne kadar bu bağlamda bir bakış açısı hiçbir zaman yaşam alanı bulup egemen olamamıştır. Bizim talebimiz ve söylemlerimiz bellidir, Muğla halkının herhangi bir bileşenini ötekileştirmek gibi bir derdi yoktur. Yalnız Muğla'ya gelmiş ve kanımızı emmeye çalışan, sokakları kana bulayan organize suç örgütlerini burada istemiyoruz. Muğla'yı illegal bir rant kapısı haline getirmeye çalışan, burayı para kaynağı olarak gören bu tarz kirli oluşumları Muğla'da barındırmayacağımızı, tekrar suçtan arınmış temiz bir kent olana kadar bu organize örgütlere ve suça karşı mücadelemizi her alandan sürdüreceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz" dedi.

Özsoy açıklamasına şöyle devam etti:

"Bildiğimiz üzere bu coğrafyada bin yıllardır gelişmekte olan kadim bir kültür vardır, dünyanın ilk kompleks yerleşim birimlerinden ve medeniyetlerinden bazıları, üzerinde yaşadığımız bu topraklarda kurulmuş ve yüzyıllarca varlığını sürdürmüştür. Bu kadim kültürün geldiği son aşama, birkaç yıl öncesine kadar insanın insana bağımlılığı, karşılıklı güven, insana ve bütün canlılara hoşgörü iken bugün gelmiş olduğu bu nokta kabul edilebilir değildir. Muğla'ya öğrenci, memur olarak veya herhangi bir şekilde yolu düşmüş, sonrasında şehri sevip kalmış ve yaşamına burada devam etmiş, Muğlalı olmuş birçok insan vardır. İlimiz birçok farklı bölgeden her yıl miktarı giderek artan göçler almaktadır. İnsanlar burada yaşamak adına kurulu düzenlerini bırakıp evlerini yurtlarını farklı illerden Muğla'ya taşımaktadır. Bu durumun temel sebebi doğal güzelliklerden çok bahsini ettiğimiz kültür yapısıdır. İnsanlar daha yaşanılası, saygılı, sakin ve hoşgörülü bir sosyal yapı için Muğla'yı tercih etmektedir. Bizim yapmamız gereken, bu hoşgörülü yapıyı baz alan öz kültürümüzü yeniden inşa etmektir. Muğla halkı, öğrenci halkı ile, Muğla'da yaşayan ve nefes alan her insan, hatta her canlı ile bu kültürü yeniden inşa edecektir. Yakın zamanda başımızdan geçmiş  olan yangın felaketlerinde, öğrencisiyle, göçmeniyle, turistiyle, yerlisiyle, yaşlısıyla genciyle hep beraber tek yumruk olarak mücadele ettik ve bu inşanın temellerini yeniledik. İnsanın insana muhtaç olduğunu acı bir deneyimle tekrar hatırladık. Biz artık şehrimize ve kültürümüze karşı işlenen bu ağır suçlara karşı kayıtsız kalmayacağız ve tepkimizi hep birlikte, duyurabildiğimiz her alandan, en gür sesimizle haykıracağız."

Açıklamanın ardından Sınırsızlık Meydanında gerçekleşen basın açıklaması olaysız bir şekilde sona erdi.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft