Ekmek zammı onaylanmadı gramajı düştü

Ekmek zammı onaylanmadı gramajı düştü
Eklenme : 7.10.2020 17:45:00
Görüntülenme: 1997

Muğla'da 250 gramdan 1,5 liraya satılan ekmek fiyatlarının 2 liraya çıkarılma talebi Ticaret Bakanlığı tarafından ret edilince, il genelinde ekmek gramajları 200 grama düşürüldü. Raflarda 200 gramlık ekmeği gören vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Kadir Tamer

Yıl içerisinde un ve mayaya gelen zamlar sonrası il genelinde fırıncılar, üye oldukları odalardan ekmek fiyatlarına zam yapılması talebinde bulundu. Gelen talepler doğrultusunda il genelinde 1,5 liradan satılan 250 gram ekmek fiyatının 2 liraya çıkarılması amacıyla karar alındı. Alınan karar Ticaret Bakanlığı tarafından ret edilince ekmek fiyatları için alınan zam kararı fiyatlara yansıtılamadı.

Gramaj düşürme kararı çıktı

Zam kararının Ticaret Bakanlığı tarafından ret edilmesi üzerine artan maliyetler nedeni ile Muğla Sanayi ve Ticaret Odası, 250 gramdan satılan ekmeğin fiyatının değiştirilmeden 200 gramdan satılmasına karar verdi. Geçtiğimiz günlerde başlayan uygulamanın ardından 200 gramlık ekmekler raflarda yerini aldı. 200 gramlık ekmekleri raflarda gören vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Fırıncımız zor durumda

Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, un ve mayaya gelen zamlar nedeni ile fırıncının zor durumda kaldığını belirterek, "Yılbaşında 100 lira olan un şu anda 159 lira, 40 liradan satılan mayanın ise şu andaki fiyatı 90 lira. Yıl içerisinde elektriğe yaklaşık yüzde 40 oranında zam yapıldı. Artan bu maliyetler fırıncımızı zor durumda bıraktı. Bu nedenle fırıncılarımızdan 1,5 liradan satılan 250 gram ekmek fiyatlarının 2 liraya çıkarılması amacıyla talep geldi. Bu taleple ilgili olarak kararı aldık ve bu karar üst kurullarımız tarafından onaylandı. Muğla'da ekmek fiyatlarının 2 liraya çıkarılması için son kararı Ticaret Bakanlığı verecekti. Ticaret Bakanlığı tarafından odamızın aldığı karar ret edildi ve ekmek fiyatları için alınan zam kararı fiyatlara yansıtılamadı. Bunun üzerine Muğla Sanayi ve Ticaret Odası tarafından il genelinde 250 gramdan satışa sunulun ekmek gramajlarının 200 grama düşürülmesi kararı çıktı. Bu karar doğrultusunda şu anda il genelinde 200 gram ekmek 1,5 liradan satışa sunuluyor" dedi.

Oda olarak sıcak bakmıyoruz

Son dönemde yaşanılanları geçiş süreci olarak gördüklerini anlatan Akarken, "Ancak oda olarak ekmeğin 200 gramdan satılmasına sıcak bakmıyoruz. Çünkü 200 gram ekmek kabuğa dönüşüyor. Buda ekmeğin lezzetinin kaybolmasına ve besleyici özelliğini kaybetmesine neden oluyor. Ayrıca 200 gram ekmek fırıncının iş yükünü arttırıyor. Biz bu yaşanılanları bir geçiş süreci olarak görüyoruz ve orta yolun bulunacağına inanıyoruz. Ekmek gramajının düşürülmesi çözüm değil, ama artan maliyetler ile 250 gram ekmeğin 1,5 liradan satılması da fırıncımızı zor durumda bırakıyor. Vatandaşımızda bu durumdan şikayetçi. Neredeyse günde 15-20 kişiden gramaj konusunda telefon alıyorum. Vatandaşımız da haklı olarak tepkisini dile getiriyor" diye konuştu.

Yeniden başvuru yapılacak

Ticaret Bakanlığı'na bir kere daha başvuracaklarını kaydeden Akarken, "Cuma günü 250 gram ekmeğin 2 liradan satılması yönünde karar alacağız ve bunu yeniden Ticaret Bakanlığı'na bildireceğiz. Bu konuda son söz bakanlıkta. Bu kararın onaylanması durumunda 250 gram ekmek 2 liradan satılacak. Ancak bakanlık bu kararımızı onaylamazsa ekmek 200 gramdan satılmaya devam edecek" dedi.

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft