Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Savran: "Milas'ta alınan karar virüsün okullarda yayıldığını kanıtlıyor"

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Savran: "Milas'ta alınan karar virüsün okullarda yayıldığını kanıtlıyor"
Eklenme : 28.03.2021 15:07:00
Görüntülenme: 4141

Eğitim Sen Muğla Şubesi, Muğla'da vaka sayılarının bir ayda yüzde 85,5 artması, Milas'ta 124 okuldan 102'sinde 27 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime 14 gün boyunca ara verilmesi kararı sonrası açıklama yaptı. Açıklamada, "Alınmayan önlemlerin sonucu sağlık hakkı, eğitim hakkı ve çalışma hakkı arasında tercih yapmaya zorlanıyoruz. Aşı, düzenli test, acil kapanma, sınavların iptali zorunluluk haline gelmiştir." denildi.

Şube Başkanı Birdal Savran, yaptığı açıklamasında, "Salgın, pek çok alanda yıkıcı etkisini artırarak sürdürüyor. Salgınla birlikte eğitim alanında yaşanmakta olan sorunlar ve eşitsizlikler artık tahammül edilemez bir noktaya geldi. Yaşanmakta olan sorunlara bir de karar alıcıların eğitim alanını yönetememesi eklendiğinde ortaya oldukça vahim bir tablo çıkıyor. Her gün yüzü aşkın yurttaşın Covid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitirdiği bir dönemde, bilimsel araştırmalara dayalı olarak yapılacak sağlıklı bir eğitim planlamasıyla eğitim emekçilerinin iki doz aşısının tamamlanması beklenirken bu yapılmamış o dönemin vaka verilerine göre düşük ve orta riskli illerde ortaokullar ve liseler de açılmıştır. Öte yandan bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze sınava çağrılarak virüsün yayılmasına adeta davetiye çıkarılmıştır" ifadelerine yer verdi.

Muğla'da vaka sayısı bir ayda yüzde 85,5 arttı

Yüz yüze eğitime başlamadan önce tüm öğretmenlerin aşılanacağı bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandığına dikkati çeken Savran açıklamasına şöyle devam etti:

"Milli Eğitim Bakanı kameralar önünde 23 Şubat 2021 tarihinde aşısını olmuş, ancak sorumlusu olduğu eğitim emekçilerinin aşı olması için adım atmamıştır. Gelinen aşamada köylerde çalışan öğretmenlerin bir bölümü dışında eğitim emekçilerinin çok büyük bölümüne hala aşı yapılmamıştır. Gerçek ötesi algı yaratma girişimlerine rağmen bir ayın sonunda bugün vaka sayısı 30.021 ve test pozitiflik oranı yüzde 13,44. Muğla'da, 15-21 Şubat tarihleri arasında açıklanan haftalık vaka sayısı 100 binde 49,66 oranı ile yüksek riskli iller arasındaydı. Sağlık Bakanlığının en son yaptığı açıklamayla 13-19 Mart arasında ilimizin yeni vaka sayısı ilk haftaya oranla yüzde 85,5 artarak 100 binde 92,33 çıktığını öğrenmiş olduk. İlimizde görülen yeni vaka sayılarının, bir aydan az bir süre içerisinde yüzde 85,5 artmış olması kaygılanmakta ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymaktadır.'

Salgının artmaya devam edeceği somut bir gerçeklik

Açıklamasında il genelinde artan vaka sayılarına da yer veren Savran, "Basından ve alanın öznelerinden almış olduğumuz bilgilere göre 18 Mart - 24 Mart arasında Muğla ilçelerinin yeni vaka sayısı ise şöyledir. Milas 362; Fethiye 192; Bodrum 177; Marmaris 128; Menteşe 93; Seydikemer 86; Yatağan 38; Dalaman 30; Kavaklıdere 26; Ula 19; Köyceğiz 19; Ortaca 16; Datça 7 olmak üzere toplamda bin 193 kişidir. Geçen hafta vaka sayısının 866 olduğunu da göz önüne alırsak bu hafta çok yüksek riskli iller arasına gireceğiz. Herkese test yapılmadığı, temaslı olanların direk karantinaya alınarak tedavi altına alındığı da göz önüne alınırsa vaka sayısının istatistiklere tam olarak yansımadığı görülecektir. Ülkenin her yerinde olduğu gibi okullarda da vakalar her geçen gün artıyor. Okullar tüm yaşam alanlarından izole alanlar değil. Acil kapanmanın gerçekleşmediği, fiziksel hareketliliğin azaltılmadığı, kamusal önlemlerin alınmadığı, aşılanmanın gerçekleştirilmediği koşullarda tüm eğitim kurumlarında da salgının artmaya devam edeceği somut bir gerçekliktir" dedi.

Okullarda virüs yayılıyor

Milas İlçe Hıfzısıhha Kurulunun 26 mart 2021 tarih ve 3/6 sayılı kararı ile ilçeden bulunan 124 okuldan 102 si 27 mart 2021 tarihinden itibaren yüz yüze eğitime 14 gün boyunca ara vermiştir diyen Savran açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu durum öğrenciler ve öğretmenler arasında salgının giderek yayıldığını gösteriyor. Alınmayan önlemlerin sonucu sağlık hakkı ile eğitim hakkı, çalışma hakkı arasında tercih yapmaya zorlanıyoruz. Aşı, düzenli test, acil kapanma, sınavların iptali zorunluluk haline gelmiştir. Vakalar belirli bir orana gerileyene, eğitim emekçileri aşılanana ve düzenli test başlayana dek yüz yüze eğitime ara verilmesi sınavların iptal edilmesi taleplerimiz için 29 Mart 2021 tarihinden itibaren işyerlerimize okullarımıza bir hafta boyunca siyah maskeyle gidiyoruz. Yüz yüze eğitim için gerekli ve yeterli önlemler alınması için verdiğimiz mücadele haklarımıza, sağlığımıza, öğrencilerimizin eğitim hakkına ortak geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir."

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft