İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Dostluk Arkadaşlıktan Başkadır

Eklenme : 27.01.2021 00:00:00
Görüntülenme: 448

Arkadaşlık ve dostluk çoğu zaman eş anlamlı kelimeler olarak kullanıyor ve aralarındaki fark pek de önemsenmiyor. Yeni tanışan ya da tanışıklığı eski olsa da fazla yakınlığı olmayan insanlar, hemencecik birbirlerine "Dostum!" diyerek hitap ediveriyor. Bu da dostluğun gerçek anlamını yitirmesine neden oluyor.

Nurettin Topçu'nun ifadesiyle; "Dostluk, iki insanın sürekli tanışmasından ibaret basit bir içti­mai olay değildir."

Arkadaşlık ve dostluk birbirinden farklı şeylerdir. Dostluk, arkadaşlıktan çok öte bir şeydir.

Arkadaşlık ve dostluk farklı kademelerdeki ilişkilerin adıdır.

Dostluk; arkadaşlıktan çok daha özel ve güzel bir bağdır.

Öncelikle, arkadaşlık kolay kurulabilen bir ilişki iken dostluk; duygu, çaba, fedakârlık ve zaman gerektiren bir ilişkinin adıdır. Diğer taraftan, dostluğun yolu arkadaşlıktan geçer.

Arkadaşlık, dostluğun ilk basamağıdır.

Arkadaşlık, irade dışı kurulan bir ilişkinin adıdır. Dostluk ise iradi bir ilişkinin ürünüdür.

İş, oyun, yol, mahalle, okul, askerlik gibi farklı nedenlere bağlı olarak herkesle bir şekilde arkadaşlık etmek mümkün iken; yalnızca iyi insanlarla ve nedensiz bir bağlılıkla dostluklar kurulabilir.

Yücel Kayıran; "Arkadaşlık, dağda yürümeye benzer; susayınca, kar suyundan su içmeye... Zaman ilerledikçe, yaşamın bir döneminden diğer dönemine vardıkça arkadaşlıklar da bitebilir. Bir neticeye varmaktan değil, arkadaşlıkta bir netice aramaktan, aranan neticeyi bulamamaktan biter. Eskilerin yerini yenileri alabilir; eskiler yenileriyle temize çekilebilir." şeklinde arkadaşlığın değişkenliğini çok güzel ifade etmiş.

Yani arkadaşlık; aynı kaderi, aynı ortamı, aynı yolu paylaşan ya da aynı işi yapan insanların meydana getirdiği bir bağdır. Bu bağı oluşturan neden ortadan kalktığı zaman arkadaşlık da bitebilir ya da bu bağın niteliği değiştiği zaman arkadaşlığın niteliği de değişebilir.

Dostluk ise belirli bir döneme veya mesafeye bağlı ilişki değildir. Bu nedenle dostluğun niteliği değişmez ve yaşam boyu sürer.

Arkadaşlık ve dostluğun ortak bir noktası varsa, bu ancak sevgi olabilir. Başlangıçtaki sevgi kırıntıları ilişkinin ilerleyen basamaklarında yoğunlaşırsa, tarafların birbirine karşı duyduğu güven artar ve arkadaşlıktan dostluğa geçen kapı daha geniş aralanır.

Dostluk; sevgi ve muhabbetin kalplere yerleştiği, güven veren ve güven duyan, birbirlerine samimi ve candan davranan kişiler arasındaki ilişkinin adıdır.

Dostluk bir varoluş biçimi, ortak iyiliği yakalama çabası, bir ahlaki olgunlaşma sürecidir.

Dostluk; sevmek, bağ kurmak, paylaşmak, yol arkadaşı olmak ve samimi olmaktır. Dostluk; hesap sormamak, hesap yapmamak, gerektiğinde geri çekilmek ve katlanmaktır.

Dostluk; umut olmak, gülümsetmek, uyarmak ve tamir etmektir.

Arkadaş ne hissettiğimizi sorarken, dost ne hissettiğimizi bilir. Dost, dostunun kalbindeki fırtınayı hisseder. Çünkü dostlukta duygu birliği vardır.

Her tanıdığımız arkadaşımız değil, bir zamanlar arkadaşımız olan herkes de hâlâ arkadaşımız değil. Yıllar içinde çeşitli vesilelerle tanıyıp arkadaş olduğumuz insanların yalnızca birkaçı ile arkadaşlıklarımızı devam ettirebiliyoruz, çok azı ile dostluklar kurabiliyoruz.

Hayatımıza giren birkaç iyi dost, birkaç güzel insan ve arkadaşlıkların dostluk mertebesine taşınabilmesi ilişkilerimizin güzelleşmesini ve hayatımızın şenlenmesini sağlıyor.

Birkaç iyi dost; yaşamımız boyunca doğru yolu bulmamıza, yüzümüzün gülmesine, zorlukları aşmamıza, göremediklerinizi görmemize ve mutlu olmamıza yardımcı oluyor.

Yüzeysel tanışıklıklar ve arkadaşlıklar, ancak dostluk ile ömürlük ilişkilere dönüşüyor.

İşte bunun içindir ki; dostluk, arkadaşlıktan başkadır.

"Dostluğun Adresi" olarak bilinen Fethi Gemuhluoğlu'nun şu güzel sözüyle bitirelim: "Her şey gönülde cereyan ediyor. Ve insanlar, biz zannediyoruz ki, hâl-i cimâ'dan doğuruyorlar. İnsanlar hâl-i cimâ'dan doğmuyorlar. İnsanları gönül döllüyor. Gönül çocukları, onun için ayrı oluyor. Ve gönül çocuklarının çoğu onun için "yol evlâdı" oluyor; "bel evlâdı" olmuyor."

"Yol evladı" dostların her daim yoldaşımız olması dileğiyle.

27.01.2021

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft