Hüseyin Kocabıyık

Hüseyin Kocabıyık

GÖLGE ADAM
Hüseyin Kocabıyık ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Bozüyük Mahallesi'nin Verimli Arazilerine Dokunmayın

Eklenme : 22.02.2021 00:00:00
Görüntülenme: 701

Sevgili okurlarım, Yatağan'ın Bozüyük Mahallesi'nde vatandaşlar diken üstünde. Bazı kuruluşlar tarafından arazilerinin üzerine yol yapmak için 50-100 yıllık ağaçların kesildiğini ve bu konuda üzüntü içinde olduklarını dile getirdiler. Yine ayrıca, termik santralinde kömür rezervlerinin 3-4 yıllık kalması nedeniyle Bozüyük Ovası'nda kömür rezervi aramalarına başlayan işçilerin köyde bulunması köylü vatandaşları diken üstünde bıraktıkları görülüyor. Termik santralde kömür rezervlerinin az kalması nedeniyle bir müteahhit tarafından araç ve gereçlerle çalışma yapmaları üzerine köylüler, bu çalışmanın durdurulması için ne yapacaklarını bilemiyorlar. Gece gündüz diken üstünde uykusuz kaldıklarını da söylüyorlar.

Sevgili okurlarım, Bozüyük Mahallelilerden çok sayıda vatandaş beni arayarak bu kömür rezerv aramalarının durdurulması için bir çare arayışı içinde olunmasını istiyorlar. Hadi ovadaki o güzelim ağaçlarımız yok oldu, şimdi de arazilerimiz mi yok olacak? Bu konuda bir çare arıyoruz diye toplu halde yürüyüş yapacaklarını dile getirdiler.

Sevgili okurlarım, ben de bu konuyu anlatmak için Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü Bey'i aradım ve buradaki yaşananları dile getirdim. Kaymakamımız Onur Bey de konuyla ilgilendiğini, Bozüyük halkının konusunda haklı, evet kömür için mahallede araştırma yapılıyor ama şimdilik herhangi kesinleşmiş bir şey yok. Mahalle halkının geçim kaynağı olan arazileri konusunda da konuşmakta haklı olabilirler.

Sevgili okurlarım, kesilen ağaçlar sahiplerinden izin alınmadıysa şikâyetçi olanlar kaymakamlık makamına gelsin, şikâyetlerini bildirsinler. Bozüyük'teki kömür rezervi çalışmaları için de Yatağan Termik Santral'in de üretilen enerjinin de ülke ekonomisine katkısının büyük olduğunu, bir taraftan santralin çalışması gerekiyor ama şimdilik herhangi bir ÇED raporu alınması söz konusu değil, bu işin takibini yapıyoruz dedi.

Sevgili okurlarım, daha sonra da, Muğla Valisi Orhan Tavlı Bey'i aradım ve sayın valimiz de uzunca bir sohbetten sonra Bozüyük Ovası'nda yaşananları dile getirdim. Köylülerin çok huzursuz olduğunu bu konuda ne yapılması gerektiğini dile getirdikten sonra, Valimiz Sayın Tavlı: Hüseyin Bey ben şimdi Yatağan Kaymakamını arayıp bu işlemler üzerinde titizlikle durması talimatını verdim, dedi.

Bozüyüklü arazi sahiplerinden Erol Bilgin arazilerimiz termik santraline kömür verilecek diye yok olursa bizim geçim kaynaklarımız ne olacak, mahsullerimizi bu verimli tarlalardan alıyorduk, bu konunun bir an önce açıklığa kavuşması gerekir. Yine ayrıca, arazi sahiplerinden Mehmet Öztürk ise köylülerimiz lahana, karnabahar, pırasa, domates, biber vs. sebze ve meyveler yetiştirip geçimlerini buradan sağlıyorlar. Termik Santralin köyümüzde kömür arayışını şiddetle kınıyorum ve köylüler olarak gereğinin yapılmasını istiyoruz, dedi. Ben de diyorum ki, yarınlarda ne olur bilemem ama Sayın Valimiz Orhan Tavlı ve Sayın Kaymakamımız Onur Kökçü konunun takipçisi olacağı için bekleyelim görelim. İnşallah her şey Bozüyük köylüsünün lehine olur da, verimli araziler vatandaşların yine geçim kaynağı olur diyorum, sevgili okurlarım.

Yatağan da gizliden gizliye sürdürülen yeni kömür sahası arayışları yörede yaşayan çiftçileri ve vatandaşları isyan ettiriyor. Yatağan ilçesinde kurulu bulunan termik santralin kömür stoklarının birkaç yıl içinde tükeneceği gerekçesiyle birinci sınıf tarım arazilerinin bulunduğu ve yılda üç ürün alınan, sulu tarıma uygun mümbit topraklarda kömür arama amacıyla taşeron bir firmaya yaptırılan ve gizliden gizliye sürdürülmekte olan teşebbüsler yörede yaşayanların büyük tepkisini çekti. Yatağan Ovası ile Bozüyük Ovasında bazı sondaj çalışmaları yapan iş makinalarına burada ne yaptıkları sorulduğunda bilmediğimiz bir firma adına çalışıyoruz diyerek olayın gerçek boyutu kamuoyundan gizlenmeye çalışılmaktadır. Yörede yaşayan tüm vatandaşlar sondaj yapılmasına şiddetle karşı çıkıyorlar. Dört adet çaya sahip, geniş ovalarında yeşil dokunun hakim olduğu Bozüyük son yıllarda peş peşe çevrilen film, dizi, reklâm filmi ve çeşitli TV program çekimleriyle gerek ülkemiz içerisinde gerekse de ülkemiz dışında Güzelköy adıyla anılır ve tanınır olmuştur. Özellikle yaz aylarında on binlerce kişi tur firmaları ve özel araçlarıyla gelerek bu güzel mahallede zaman geçirmektedirler hatta imkânlar ölçüsünde konaklayabilmektedirler. Öte yandan 850 yaşındaki ulu çınarıyla yemyeşil bir yer olan Pınarbaşı adeta insanı büyüleyen, kaliteli servisiyle ülkemizin lezzet duraklarından birisidir. Altmışlı yıllarda iptidai haliyle kaplıca ılıca olarak hizmet veren termal su potansiyeli yakın bir zamanda yeniden modernize edilerek termal turizmin hizmetine girmesi yönünde çalışmalar sürdürülmektedir. Muğla Valiliğimiz tarafından tarihi Bozüyük Mahallemizde son yıllarda sokak sağlıklaştırmaları yapılmış pek çok tescilli yapı tekrar hayata döndürülmüştür.

Sevgili okurlarım, bu faaliyetler neticesinde zaten doğal güzelliğe sahip Bozüyük'ün çehresi fevkalade cazibeye kavuşmuş, yakın bir zamana kadar tütün tarımı yapılan mahallede, pansiyonculuk, kadınlar tarafından yapılan yöresel hediyelik eşyalar, çeşitli köy ürünleri gelen misafirlere sunularak aile ekonomisine katkılar sağlanmaktadır. Böylesi güzelliklerle dolu doğası tarihiyle zengin, ülkemizin müstesna bir değere sahip bölgesinde kömür arama adına yapılanların manası var mıdır? Hangi mantık akıl bunu kabul eder. Yediden yetmişe insanları tedirgin huzursuz etmeye kimin hakkı var. Ülkemiz son yıllarda her türlü modern enerji yatırımları konusunda yol alırken artık terkedilme zamanı çoktan geçmiş kömür enerjisi için bu topraklara kim kıyabilir toprağımız kaç yılda meydana geliyor. Günümüzde tarımın, beslenmenin, gıdanın, hayvancılığın önemi bu kadar artmışken buralara kömür için göz dikilmesi hiç kimsenin aklından dahi geçirmesi asla kabul edilebilir bir durum değildir. Zaten yöre halkı her ne pahasına olursa olsun bu girişimlere dur demeye kararlıdır, infial halindedir. Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın 1522 yılında 400 parçalık büyük bir donanma ve 100.000 kişilik kara ordusuyla Rodos'u topraklarımıza katmasıyla sonuçlanan seferi sırasında Kanuni sözü edilen 100.000 kişilik askeriyle birlikte Bozüyük Ovasında konaklamış, burada han, köprü, mescit gibi eserler bırakmış, bunlar hala ata yadigârı olarak ayaktadır. Yine Muğla Valiliğimiz öncülüğünde bu eserlerin restorasyonu planlanmış ödeneği ayrılmış ne yazık ki uygulama esnasında müteahhidin işi aslına uygun yapamaması nedeniyle iş kesintiye uğramış, konu idarece mahkemeye taşınmıştır. Bu topraklar atalarımızın ayak izlerinin yer aldığı kutsal topraklardır. O nedenle tarihçesi büyük olan Bozüyük Ovası'nın mağdur edilmemesi için yetkililerden ricada bulunuyor Bozüyük köylüleri, sevgili okurlarım.

Bozüyük köylüleri ayaklanınca Yatağan Belediye Toplantı Salonunda bir toplantı gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıya Kaymakam, Belediye Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, Termik Santralin yöneticileri, Bereket Enerji yetkilileri hazır bulundular. Çiftçiler arazilerinin telef edilmemesi için mücadele edeceklerini belirtirken, Termik Santral yetkilileri de zarar vermeyeceklerini söylemelerine rağmen toplantı başka bir güne bırakıldı.   

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft