Hayati Nizamoğlu

Hayati Nizamoğlu

GÜNDEM
Hayati Nizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Bir Hastane Hikayesi

Eklenme : 22.5.2020 00:00:00
Görüntülenme: 367

Muğla Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevres Aydoğan çocukluk arkadaşımdır. Kendisiyle zaman zaman Muğla'da sağlık sektörü hakkında konuşuruz.

2016 yılı Kasım ayında yaptığımız sohbet esnasında,  Eğitim Araştırma Hastanesi'nin bir il hastanesi olarak yatak kapasitesini hızla dolduracağını, Menteşe Devlet Hastanesi'nin açılmasının zorunlu olduğu konusunda mutabık kaldık.

2016 yılı Aralık ayında yerel gazete sahiplerine bir yemek verdim. Bilimsel verilerle Menteşe ilçesinde bir hastaneye daha ihtiyaç olduğunu, ortak tavır sergilememiz gerektiğini anlattım. Sağ olsunlar destek verdiler. Hamle olarak meşalenin ateşini yaktık.

İkinci toplantımızı dönemin Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar'ın ev sahipliğinde Üniversitede gerçekleştirdik. O toplantıya sağlık sektörünün tüm aktörleri de katıldı. Neden Menteşe Devlet Hastanesi açılmalıdır konusunu  rakamlarla anlattım. Kamu yöneticileri isteğimizin gerçekleşmesinin zor olacağını örtülü ifadelerle sessizce ifade ettiler. Ben de, başaracağımızı ısrarla belirterek, siyasi iradeyi ikna işinin bize bırakılmasını söyledim.

O dönem açılma çalışmaları yapılan Eğitim Araştırma Hastanesi'nin azametine, bu isteğimizin gölge düşüreceğini iddia edenler de oldu. Halbuki bu yanlış bir düşünceydi. Muğla Üniversitesi'nin kurulması, dönemin Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu'nun enerjisi, dönemin Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik'in  Üniversite Senatosu'ndan kararı geçirmesi ile Tıp Fakültesi'nin kurulması, Eğitim Araştırma Hastanesi'nin yapılması için şahsımın ve Hamle'nin büyük  gayretleri oldu.

Nitekim iddialarımız doğru çıktı ve Eğitim Araştırma Hastanesi günlük 15 bin nüfus hareketine sahip, kapasitesi kısa sürede dolan bir hastane haline geldi. Siyasetçi olarak ilk ve net şekilde Menteşe Devlet Hastanesi'nin açılmasını ifade eden dönemin Milletvekili Nihat Öztürk olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi'ne geçmeden önce de, Menteşe Devlet Hastanesi'nin kuruluş kararını Sağlık Bakanlığı'ndan geçirdik. İnsanımız, yine Hamle'nin birçok eserde olduğu gibi yaktığı ateş ile yaşam kalitesini arttıran bir esere daha kavuşuyordu.

Bu arada Ticaret Odası Başkanı Mustafa Ercan'ı arayarak, MUTSO' dan  maddi destek istedim. Sağ olsunlar  destek verdiler. Hemşehrimiz Seyfi Terzibaşıoğlu da elini taşın altına koyarak katkıda bulundu. Bağış yaptıktan sonra vefat eden Hesna Genç gibi birçok Muğlalı projeye sahip çıktı.

Kişisel olarak şunu düşünüyorum, profesyonellere teşekkür ederiz. Ancak hiçbir çıkarı olmadan elini taşın altına koyanlar, kendi cebinden bağışta bulunanlar bana göre daha kutsal durumdalar.

Bence büyük projeler, vitrine çalışanların değil, mutfakta çalışanların eseridir.

Nice güzel bayramlarda buluşmak dileğiyle.

ÖNCEKİ yazı
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft