Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Bir Efsane Muğlaspor

Eklenme : 24.7.2020 00:00:00
Görüntülenme: 866

Şehirler ve toplumların ortak değerleri ve ortak paydaları vardır. Spor kulüpleri de  şehirlerin ortak değerlerindendir. Bu bağlamda Muğlaspor da şehrimizin en önemli ortak paydası ve değeridir. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, şehirler takımlarının renkleri ile adlandırılır. Ülkemizde özellikle siyasi ziyaretlerde gelen misafirlere şehrin takımının renklerinden oluşan atkı hediye etmek bir gelenektir.

Türkiye genelinde takımına sahip çıkma anlamında en başarılı illerin başında Trabzon gelmektedir. Muğla'da yaşayan Trabzonlu birçok kişinin maç zamanları gerek sosyal medyaları ve gerekse fiilen maçlara gitmek sureti ile Trabzonspor'a destek olduklarına hepimiz şahit olmaktayız.

Muğlaspor da, özellikle Muğla Merkez/Menteşe'de yaşayan herkesin konuştuğu, yerine göre eleştirdiği, maçlarına ilişkin hatıralarını anlattığı ve kısacası ilgilendiği bir kulübümüzdür. Aslında adına marşlar bile yazılan gerçek anlamda Muğla'nın ortak değeridir.

Özellikle futbol kulüplerinin başarıları şehirlerde farklı bir motivasyon ve heyecan yaratabilmekte ve bu başarılar kentte hiçbir şeyin ve hiçbir kimsenin başaramadığı birlik ve beraberliği sağlamaktadır. Muğlaspor'un Bal Ligi Şampiyonu olduğu sezon Muğla'da meydana getirdiği heyecan ve beraberlik ruhu hala gözlerimizin önünden gitmemektedir. Farklı siyasi partilerde yöneticilik yapanların maç sonu stadyum ortasındaki kucaklaşmaları aslında sporun ve özellikle de Muğlaspor'un gücü ve değerinin en güzel örneği idi.

Gerek spor kulüpleri ve gerekse diğer sivil toplum kuruluşlarında hiç kimseye zorla yöneticilik yaptırılmamaktadır. Kongre zamanı geldiğinde istekli olanlar listelerini hazırlayarak yönetimlere talip olurlar ve seçim sonunda da kazanan liste kulübü/kurumu belirlediği plan ve program dahilinde yönetir.

Ancak, yönetimlerin birinci görevi temsil ettikleri camianın birliğini ve beraberliğini sağlamak ve akabinde de camianın tamamını kucaklayan bir anlayış ile yöneticilik yapmaktır. Bir kesimi öne çıkaran ya da bir kesimi dışlayan bir anlayışla yöneticilik yapılması öncelikle yönetime daha sonra da camiaya zarar vermektedir.

Yöneticiler icraatları ile ilgili olarak öncelikle camialarına ve kongrelerde de genel kurullara hesap vermektedir. Bu bağlamda Muğlaspor başkan ve yöneticileri de eleştiriye açık olmak durumundadır. Ancak, eleştiri yapanların ise eleştirilerini yönetimsel konulara ilişkin olarak yapması ve özellikle de yöneticilerin özeline ilişkin eleştirilere girmemesi gerekmektedir.

Muğlaspor başkan ve yöneticileri bazı zamanlar haklı/haksız ama aşırı eleştirilere muhatap olmaktadırlar. Özellikle takımın gerek sportif ve gerekse ekonomik olarak zor durumda bulunduğu dönemlerde başlayan bu eleştiriler yöneticileri motivasyon anlamında olumsuz etkilemektedir. Oysa, yönetimdeki motivasyon kaybı doğrudan takımı etkilediği gibi bu kadar çok eleştiri uzun vadede kulübe yönetici bulmada da zorluklar yaşatmaktadır. Zira, yöneticilik yapanlar gerek zaman ve gerekse ekonomik anlamda fedakarlık yapan kişiler olup geçmişte yöneticilik yapan bir çok kişi yöneticilik yaptıkları zamanda yaşadıkları haksız eleştiri ve yaşadıkları sıkıntı sebebi ile daha sonra yönetimlere girmemektedirler.

Günümüzde spor kulüplerinde yöneticilik yapmak diğer sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yapmaktan çok daha zordur. Zira, özellikle futbol, 7'den 70'e herkesin ilgi duyduğu, eleştiri ve öneride bulunduğu bir branş olduğu gibi her taraftar takımının şampiyon olmasından başka bir neticeden de memnun olmamaktadır. Herkes olması ve yapılması gerekeni söylerken nasıl olacağına ve nasıl yapılacağına dair öneri ya da çözüm ortaya koymamaktadır.

Yönetimler kulübün gerek sportif ve gerekse ekonomik anlamda zorlandığı dönemlerde, camiadan maddi ve manevi destek isterken ayrıca eleştiriye muhatap olmaları üzerlerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır.

Bunun yanında dün forma aşkı için oynanan futbol bugün tamamen ekonomik bir sektör konumuna gelmiş durumdadır. Artık amatör kulüpler de ve hatta her yıl düzenlenen bahar kupaların da bile oyuncular ücret mukabili futbol oynamaktadırlar. Bu gerçeği hepimiz kabul etmek ve futbola bakışımızı da buna göre belirlemek zorundayız.

Muğlaspor  ise her sezona ciddi ekonomik sıkıntılarla başlayan, genel olarak da yıllık bütçesinin 1/3'ü oranında sabit geliri olan ve bütçesinin kalan 2/3'ünü her sezon yönetimlerin finanse etmek zorunda olduğu bir kulüp durumundadır. Bu kulübün her yıl aynı şartlarda yönetimlerce finanse edilmesi ise oldukça zor ve nerede ise imkansızdır.

İşte bu nokta da, Muğlaspor'un başarısı ve geleceği için bir eylem planı hazırlanması zorunludur. Muğla'mızın ortak paydası ve değeri olan kulübümüzün, öncelikle sabit gelirlerinin ve akabinde de gelirlerinin artırılarak ekonomik olarak rahatlaması sağlanmalı ve daha sonra da alt yapının güçlendirilmesi sureti ile yeni futbolcular yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu noktada birinci görev bu şehri yönetenlere ve özellikle de belediye başkanlarına düşmektedir.

Zira, hiç bir başarı tesadüf değildir.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft