Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Alper Kolukısa'ya göre sorumlu Osman Gürün...

Eklenme : 6.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2554

SAYFAMIZI SALDIRIDAN KURTARDIK

Önce bir bilgilendirme yapayım. Önceki gece sayfamı kurtarmakla karşı karşıya kaldım.

O yüzden, ruhları şad olsun şehitlerimiz için bile iki satır laf edemediğim gibi, dünkü yazımı da sizlerle akşam saatlerinde paylaşabildim. Sayfamızı o saatlerde faaliyete geçirebildik..

Oluyor böyle şeyler. Meyveli ağaç taşlanıyor...

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi aleyhinde yaklaşık 250 araç sahibi için Av. Canan Alkan Kesici ve Av. Kazım Eren tarafından Muğla Vergi Mahkemesi'nde ayrı ayrı açılan bin dava belediyenin aleyhinde sonuçlanırken herkesin sorduğu soru şu:

"İl genelinde yaklaşık 10 bin şoför esnafından 'kanuna aykırı ve usulsüz' olarak tahsil edildiği belirtilen kimine göre 500 milyon lira, kimine göre 700 milyon lira olduğu önesürülen parayı faizleri ile kim ödeyecek."

Parayı tahsil eden "kişi" olmadığına göre, dava açılan kurum; Büyükşehir Belediyesi ödeyecek.

Belki de soruyu soranların meramı "kamu zararı" doğduysa, ki doğabilir, bunu kimin, kimlerin ödeyeceğidir...

Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün kalkıp açıklama yapmasını bekleyen varsa, çok bekler.. Dünkü yazımdaki sorulara da yanıt verilmeyecektir. "Ben yaptım, oldu" anlayışında birinden "şeffaflık, hesap verebilirlik" bekleyemezsiniz! "O zaman neden sorular soruyorsun?" derseniz, TBMM de "soru önergeleri" neden veriliyorsa o yüzden, basın olarak "gücü denetlemeye" ve Muğlalıların haklı sorularını muhataba iletmeye çalışıyoruz...

xx           xx           xx

BELEDİYEDEN YALANLAMA MI?

Herkes işini yapıyor. Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Dairesi'nde görev yapan Mustafa İnci arkadaşımızda görevini yapıyor. Önceki gece bir paylaşımını gördüm. "ANKAYEREL.NET" diye bir haber sitesinin "Ulaşımda Dönüşüm Projesi İle İlgili İddialara Cevap Verildi" başlıklı haberini paylaşmış.

Arkadaşımız İnci sitenin haberini, site İnci'nin servis ettiği haberi mi paylaşmış anlayamadım...

Anlayabildiğim, Muğla Büyükşehir Belediyesi "Muğla Vergi Mahkemesi"nin "S-BB-TM plakalı dolmuşlardan aldığı plaka devir, güzergah, araç uygunluk ve çalışma izin belgelerinden ücret alınmasının kanuna aykırı olduğuna hükmederek, tahsil edilen paraların faizi ile birlikte iadesine" dair kararının haberlerini yalanlamış.

İki şey dikkatimi çekti. Birincisi haberde açıklama yapan bir yetkili ismin bulunmaması, ikincisi de bilinmedik bir haber sitesine gönderilen bu açıklamanın Muğla Basını'na yapılmamış olması..!

Haberdeki ara başlıklardan ikisi de ilgimi çekti. Birisinde "Muğla Büyükşehir'den, belediyeyi zarara uğratma suçlamasına yanıt: ortaya atılan iddiaların hiçbir temeli yoktur" denilirken, birisinde "Yapılan haberler proje ile ilgili bilgi sahibi olunmadan yapılmıştır"  denilmekte...

Oysa ortaya atılan "iddialar" değil, "mahkeme kararı"... 

xx           xx           xx

BELEDİYEDE 'ŞOFÖR ESNAFI YARDIMLAŞMA SANDIĞI" MI KURULDU?

Ayrıca bir de Mustafa İnci'nin sosyal medya hesabından paylaştığı haberlerde "Muğla'nın büyükşehir statüsü kazandığı 2014 yılından bugüne kadar ticari plaka işlemlerine ilişkin toplam 19 Milyon 244 bin 721 TL gelir elde edilmiştir. Bu gelir de şoförlere geri ödenecektir" ifadesi ile haberin sonunda yeralan şu ifadeler dikkatimi çekti:

"Muğla'nın büyükşehir statüsü kazandığı 2014 yılından bugüne kadar ticari plaka işlemlerine ilişkin toplam 19 Milyon 244 bin 721 TL gelir elde edilmiştir. Bu gelir de şoförlere geri ödenecektir. Mahkeme kararının ardından yapılacak bilgilendirme doğrultusunda şoför esnafının dilekçelerini iletmeleriyle birlikte ücretlerinin iade edilecektir"

Şimdi gel de "Belediyede 'Şoför Esnafı Yardımlaşma Sandığı" kuruldu da haberimiz mi olmadı?" diye sorma... Tabi Mustafa İnci arkadaşımız, internetteki bilinmeyen haber sitelerinin birbirinin aynısı (!) "asparagas haberini" neden paylaşmış onu da anlayamadım... Hani dönemin Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa'nın Muğla Gazetesi'nden Süleyman Akbulut'a yaptığı beklenmedik ve şaşırtıcı açıklama olmasa bu asparagas habere ben de inanacaktım...

xx           xx           xx

KOLUKISA'NIN GÜNAHINI MI ALDIK?

Dünkü yazımda da vurguladım, 5 yıl süreyle "kanuna aykırı ve usulsüz" olarak tahsil edilen paranın 500 milyon veya 700 milyon olduğunu yazanlar oldu. Bunun gerçekte ne kadar olduğunu Av. Kazım Eren'e sordum. O da bu konuda bilgisinin olmadığını, rakamın bu aşamada ne kadar olduğunu söylemenin zor olduğunu ifade etmişti.

Dönemin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa, Gazeteci Süleyman Akbulut'a yaptığı açıklamada öncelikle bu rakamlarda düzeltme yapmış. Kolukısa'ya göre, haberlerde geçen ve tereddüte düşülen rakam 500 değil, 700'müş ve "700 milyonluk usulsüzlük" ifadesini "700 bin lira" olarak düzeltmiş.. Bilen adamın hali başka...

Rakam doğruymuş, ama "değer" farklıymış. Bizim Ahmet Tan Karaosmanoğlu da bir paylaşımında "Bir yanlışlık var, 700 milyon belediyenin 3-4 yıllık bütçesi demek" diye uyarıda bulunmuştu.

Neyse... Açıklamasında "Güzergah vb. belge ücretleri 'Belediye Gelirleri Kanunu'nda yok. Bunu o zaman Osman Başkana da anlattım. 'Mahkeme iptal eder' dedik ama buna rağmen kendisinin talimatıyla konu Belediye Meclisine gitti ve oybirliği ile geçti." diyen Kolukısa şöyle anlatmış:

"Daha da ilginç bir şey söyleyeyim; o belge ücretleri şuan bile alınıyor. Konu benimle alakalıysa, ben ayrılı iki yıl oldu. Her yıl Meclis'ten karar alıp alıp, o parayı esnaftan alıyorlar. Kararı alan Meclis, parayı tahsil eden Mali Hizmetler Dairesi, küfrü yiyen ben. Bugüne kadar sustum ama haksız yere yargılıyorlar. Ayrıca mahkeme kararında ne adım, ne o zaman olduğum, hatta daire ismi bile geçmiyor. Başkan Beyden, 'Konunun Alper Kolukısa ile alakası yok' açıklamasını beklerdim ama yapmayacağına eminim."

xx           xx           xx

BU SORULARIN YANITI DA GELİR Mİ ACABA?

Hala bir Mustafa İnci'nin paylaştığı haberin, bir de Alper Kolukısa'nın bu açıklamasının şaşkınlığı içindeyim. Acaba diyorum, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Alper Kolukısa arasında köprüler atıldı mı? Bekleyip göreceğiz, önümüzdeki günlerde anlaşılır.

Benim asıl anlamak istediğim, sayın Kolukısa'nın Muğla Ulaşım Daire Başkanlığı sırasında il genelinde S-BB-TM plakalı dolmuşların tamamı yenilendi.

Muğla bir anda "İkinci el dolmuş cennetine" dönmüştü. Tabir caizse alan satan yoktu. Şoför esnafı asıl o zaman büyük zarara uğramıştı...

Bir de o kaç bin dolmuş yenilenirken isteyen istediği markayı değil, sayın Kolukısa'nın istediği teknik özelliklere sahip dolmuşları almak zorunda kalmışlardı. Bu Teknik özellikler de şoför esnafını tek bir markanın kucağına atmıştı. Ayrıca araç takip sistemi kurulduğunda da yine sayın Kolukısa'nın belirlediği özelliklere göre cihaz alımlarının alınması da sanırım tek bir yerden tedarike neden olmuştu.

Sayın Alper Kolukısa ağzını açmışken, o günlerde şoför esnafını zor durumda bırakan, zarara uğratan bu uygulamalar ile ilgili de açıklamalarda bulunur mu acaba? Çünkü sayın Kolukısa bu konularda da kamuoyunda sorumlu tutulmuştu.. Yoksa bu konularda da Başkan Gürün bildiğini mi okumuştu?

Sahi aklıma geldi, o herkesin unuttuğu siyah mersedesin akıbeti ne oldu? O siyah mersedesin hikayesi neydi..?

xx           xx           xx

Bu konu daha çok su götürür.

Bugün ben aslında Ulaştırma Daire Başkanlığı'nın uygulamaları sonucu mağdur olan şoför esnafının haklarını arayan hukuk mücadelelerini veren Av. Barış Eğilmez ve Av. Emre Aykın'dan söz edecektim, ama hiç hesapta yokken Alper Kolukısa'nın Süleyman Akbulut'a yaptığı açıklamalara kayıtsız kalamazdım.

Yerim kalmadı. O nedenle onları da Pazartesi günü konuşuruz...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Gerçeği bilip susanlar, gerçeği bilmeyip söyleyenler kadar tehlikelidir.. - Alıntı

ÇİVİ

Menteşe Belediyesi 12 işçi alıyormuş. Arkadaşım "Esençay'da hala işsiz var mı?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft