Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

8 Mart, Morpedal, kadın cinayetleri, maraton...

Eklenme : 4.03.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1928

KADER MAHKUMU

Büyükşehir olduk diye mi bilmem, kadın cinayetlerinde İstanbul ile yarışır hale geldik.

Yatağan'dan 20 Şubat'ta gelen haberde "Muğla'nın Yatağan ilçesinde, psikolojik sorunları olduğu öne sürülen Ali T. (71), tartıştığı eşi Feride T.'yi (72) balyozla başına vurarak öldürdü. Olayın ardından kaçan Ali T., jandarma ekipleri tarafından evine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki dağlık alanda yakalanarak, gözaltına alındı." deniliyordu.

Kader mahkumu!

xx           xx           xx

BU NE MAHKUMU?

Yine Yatağan'dan 22 Şubat'ta gelen haberin başlığı da "Ormanda cinsel organı kesilmiş halde bulundu" şeklindeydi.

Ne yalan söyleyeyim, beni bir gülmek aldı... Trajikomik haber şöyleydi:

"İlçenin Dereköy yerleşmesinde yurttaşların ihbarı üzerine ormanlık alana giden jandarma cinsel organı kesilmiş 35 yaşlarındaki bir erkeği kanlar içerisinde buldu. Çağrılan ambulans ve sağlık ekiplerinin yardımı ile Yatağan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan kişi tedavi altına alındı. Saldırgan veya saldırganların yakalanması için soruşturma başlatıldığı ve savcılığın olaya el koyduğu belirtildi."

Bu ne mahkumu?

Doğrusu bu adamın sağlık durumunu ve dağ başında kendi kendine kesmeyeceğine göre, şeyini kimin neden kestiğini çok merak ediyorum. Özellikle kimin kestiğini... "Gazeteci sensin, git öğren yaz" diyenleri duyar gibiyim... Savcılık açıklarsa zevkle yazarım...

xx           xx           xx

CANSU KAYA CİNAYETİNDE 6 YIL SONRA YENİDEN YARGILAMA

Ortaca'da 14 Haziran 2015'te kaybolan ve 2 gün sonra Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan 17 yaşındaki Cansu Kaya'nın ölümü ile ilgili yapılan duruşmalarda sanıklara verilen ceza bozuldu.

Kaybolduktan 2 gün sonra garsonluk yaptığı Dalyan'da kanalda cesedi bulunan Cansu Kaya'nın öldürülmeden önce tecavüze uğradığı anlaşılmıştı. Yerel mahkeme sanık Necati Demir için ağırlaştırılmış müebbet ve 36 yıl, Mehmet Poyraz Çalhan için de 42 yıl hapis cezası vermişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi bu kararı bozdu. Dosyayı yerel mahkemeye iade etti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi kararında sanıkların Cansu Kaya'ya ayrı ayrı cinsel istismarda bulundukları belirtilerek hüküm kurulduğunu, ancak iki sanığa da verilen cezada herhangi bir artırım yoluna gidilmediğini vurgulandı. Bu durumun bozmayı gerektirdiği belirtilen kararda, sanıklar Necati Demir ile Mehmet Poyraz Çalhan hakkındaki yerel mahkeme kararını bozarak, eylemin gerçekleştiği tarihte Kaya'nın 18 yaşından büyük olması gerekçesiyle "Nitelikli cinsel istismar suçu" yerine "Cinsel saldırı" suçundan cezalandırılmaları gerektiği ifadesine yer verildi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma kararı üzerine Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava yeniden ele alınacak. Sevindirici bir haber... Yorum yapmayacağım. Neden bilmiyorum, aklıma Yatağan'da yaşanan trajikomik haber  geliyor...

xx           xx           xx

8 MART DÜNYA KADINLARININ GÜNÜ...

Bugün 4 Mart.. Dört gün sonra da 8 Mart... Kimine göre "Dünya Kadınlar Günü", kimine gere  de "Dünya Emekçi Kadınlar Günü"...  Kimi çiçek dağıtır, kimi bildiri.. Herkesin kendi meşrebince "kutladığı" veya "anmada bulunduğu" gün..

Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadın hakları hareketinde bir odak noktasıdır.

Temelinde 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamaları; ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin de kendilerini fabrikaya kilitlemesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucu 129 kadın işçinin can vermiş olması bulunmaktadır...

Bu anlamda kimine göre anma, kimine göre direnme günüdür de...

Son yıllarda da "kadına şiddete" ve "kadın cinayetlerine" karşı isyanın sesinin çok daha gür çıktığı gündür de diyebiliriz...

xx           xx           xx

BU 8 MART'A KADIN CİNAYETLERİ DAMGA VURABİLİR...

Geçen sene 8 Mart "kutlama" ve "anmaları" Pandemiye takılmıştı.

"Kontrollü Yeni Normal" sürecine göre, Muğla "turuncu" olsa da daha önce yapılamayan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler genel kurullarını artık yapabiliyorlar. Kişi başına 8 metrekare alan bırakmak ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300'ü geçmemek üzere her türlü etkinlik yapılabiliyor.

Sanıyorum bu 8 Mart'ta kadınlar salonları ve meydanları dolduracaklardır...

Muğla'da il genelinde 2010-2018 yılları arasında toplam 44 kadın cinayeti işlenmiş. 16 kadın evli oldukları eşleri tarafından öldürülürken, 9 kadın eski eşleri tarafından öldürülmüş. 15 kadın eski erkek arkadaşı, 2 kadın akrabaları, 1 kadın babası ve 1 kadın da oğlu tarafından katledilmiş.

Sanıldığı gibi en çok kadın cinayeti bizim Kötekli'de değil, Bodrum'da işlenmiş...

Son 8 yıl içerisinde Bodrum'da 12, Fethiye'de 8, Ortaca'da 6, Milas'ta 6, Köyceğiz'de 3, Dalaman'da 2, Marmaris'te 2, Ula'da 1, Kavaklıdere'de 1 kadın cinayeti işlenmiş. Muğla'da kadın cinayetinin işlenmediği tek ilçe ise Seydikemer görünüyor.

Son üç yılda da daha yeni Bodrum'da Ukraynalı Kristina Novytska, Dalaman'da Suriyeli Türkiye El Mohammed öldürüldü. Milas'ta Nazife Gedük'ü, Fethiye'de Selvan Acar'ı, Isparta'da Güleda Cankel'i , Menteşe/Kötekli'de Pınar Gültekin, Zeynep Şenpınar ve Hafize Günakın'ı kaybettik.

xx           xx           xx

ŞİDDETE VE KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI MARATON KOŞACAK

Bakalım 8 Mart'ta neler olacak.. O gün kırlara çıkanlarda olabilir, ama her kim, her ne yaparsa yapsın bu 8 Mart'a kadın cinayetlerinin damga vurması muhtemel...

Nitekim Fethiyeli turizmcilerden motosiklet Sporcusu Ahmet Selim Yücel 7 Mart'ta kadın cinayetlerine ve kadınlara karşı şiddete tepki göstermek amacıyla maraton koşuyor.

Fethiye'den Mesut Bölük arkadaşımızın verdiği habere göre, Fethiyeli turizmcilerden CHP'li eski Belediye Meclis Üyesi ve İlçe Başkanı Adayı Ahmet Selim Yücel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde,  kadın cinayetlerine tepki göstermek amacıyla 21 kilometre koşacak. 7 Mart 2021'de Antalya'da düzenlenecek olan "Biz koşunca Bahar gelir" adlı Runatolya Maratonuna katılacak olan Ahmet Selim Yücel yarışa ferdi olarak katılacağını belirterek, "7 Mart 2021 tarihinde Antalya'da yapılacak olan Runatolya maratonunda; ülkemizin kanayan yarası kadın cinayetlerine tepki göstermek ve farkındalık yaratmak amacıyla 21 kilometrelik ultra maraton koşusuna katılacağım" dedi.

Kutluyoruz. Şimdiden başarılar diliyoruz...

xx           xx           xx

HADENDİ SÜRÜVEN GARİ...

Bisikletli kadınları Muğla'da kamusal alanda görünür kılmayı başaran Morpedal Kadın Bisiklet Derneği'nin kurucusu Yasemin Duygulu'nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda gördüm.

"Morpedallar" 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde pedallara toplu basmaya hazırlanıyorlar.

Yasemin Duygulu "Hadin sürüverem gari" başlıklı paylaşımlarında Morpedal'ın bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalarının bu sloganla devam ettiğini belirterek şu ifadelerde bulundu:

"8 Mart'ta, yani kuruluşumuzun 3. yılında, Dünya Kadınlar Günü gibi özel bir günde merkez ilçe Menteşe Belediyesi ile yola koyuluyoruz... Türkiye'nin ilk kadın bisiklet festivalini gerçekleştiren Morpedal'ın bu yıl 4. kez konuk edeceği bisikletlilere farklı bir konsept sunma çalışmasıdır projemiz.  Proje paydaşımız Muğla Büyükşehir Belediyesidir. İl Kültür Turizm Müdürlüğümüzün de destekleriyle bu yıl çok farklı bir festival planlıyoruz. Detayları ara ara paylaşacağız... 8 Mart'ta, yani kuruluşumuzun 3. Yılında Muğla'dan başlayarak 13 ilçemizi ziyaret edeceğiz. Eylül ayında yapmayı planladığımız festivalimizi tanıtmaya, ilçe bisikletçileri ile dostluk köprüsü kurmaya gidiyoruz. Proje çalışma grubunun takvimini ve ilçelerdeki gözlemlerimizi sizlere de aktaracağız..."

Doğrusu bu projenin "Kadına şiddete ve kadın cinayetlerine karşı" yapılması çok daha anlamlı olabilirdi...

-------------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Siyasetle ahlâkı ayıranlar, ikisinden de bir şey anlamamışlar demektir. - John Morley

ÇİVİ

Ahmet Şahan duvarına "Bundan sonra 48 'de Covid-19 olan vatan hainidir" diye yazdı.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft