79 yaşındaki Fatma Aksu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık 7 saat süren ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

79 yaşındaki Fatma Aksu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık 7 saat süren ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.
Eklenme : 21.7.2020 20:02:00
Görüntülenme: 2974

Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde yaşayan kalp hastası 79 yaşındaki Fatma Aksu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık 7 saat süren ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Fethiye İlçesi'nde yaşayan 79 yaşındaki Fatma Aksu, bir süre önce nefes darlığı şikayeti ile gittiği Fethiye Esnaf Hastanesinde kalbinde 2 kalp kapağında bozukluk olduğunu öğrendi. Kalp kapaklarından aort ve mitral kapaklarında ciddi darlık bulunan Fatma Aksu, Antalya'da özel bir hastanede anjiyo oldu. Anjiyo sonunda Fatma Aksu'nun kalp kapaklarındaki bozukluklara ilaveten 1 kalp damarında da ciddi darlık olduğu ortaya çıktı. Açık kalp ameliyatı ile 2 kalp kapağının değişimine ek olarak 1 damarına da koroner bypass olması gereken Aksu'ya Antalya'da doktorlar yüksek risk nedeniyle bu ameliyatını yaptıramadı. Bunun üzerine memleketine geri dönen Aksu, çareyi bu kez Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde aradı. Fatma Aksu'nun ilk kontrolleri Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Buğra Harmandar tarafından yapıldı.

Yapılan kontrollerde Aksu'nun aort ve mitral kalp kapaklarındaki ciddi darlık nedeniyle kalbin sol karıncığında belirgin kalınlaşma olduğu, bu kalınlaşma nedeniyle aort kalp kapakçığının altındaki kas dokusunda da kalınlaşmadan kaynaklı kalbin sol karıncığından aorta çıkan yolda belirgin darlık tespit edildi. Kontroller sonunda Aksu'nun yalnızca kalp kapağını değiştirmenin yanında damarlardaki darlığın düzeltilmesi ve aort kapağının kökünün de genişletilmesine karar verildi.

Ameliyatı başarılı geçti

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Buğra Harmandar ve ekibi tarafından ameliyata alının 79 yaşındaki Fatma Aksu'nun ameliyatı yaklaşık 7 saat sürdü. Ameliyatta daralmış olan mitral kalp kapağı protez mekanik kapak ile değiştirilirken, aort kökü özel bir yama ile genişletildi, son derece daralmış olan aort kalp kapağı çıkarıldı ve aort kalp kapağının altındaki sol karıncık çıkım yolundaki darlık oluşturan kas dokusu uygun şekilde kesilerek çıkarıldı ve aort kalp kapağının altındaki darlık giderildikten sonra hastaya yeni protez mekanik aort kalp kapağı yerleştirildi.  Tüm bu işlemlerden sonra hastanın tıkalı olan sol ön inen koroner damarına hastanın göğüs kafesinden çıkarılan lima damarı ile koroner bypass ameliyatı yapıldı.

Yaklaşık 7 saat süren başarılı ameliyatın ardından 79 yaşındaki Fatma Aksu, 1 haftalık Kalp Damar Cerrahisi servisinde devam eden tedavisinin ardından sağlığına kavuşarak taburcu oldu.  

Başarılı ameliyat hakkında bilgi veren Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Buğra Harmandar, günümüzde bu ameliyatların deneyimli ellerde iyi bir ekip çalışması ile başarıyla yapılabildiğini, ilerlemiş yaşa rağmen kalbin ameliyat esnasında iyi korunmasının ameliyat sonrası başarıyı belirgin arttırdığını belirtti. Harmandar, "Muğla'da son 2 yıldır kurmuş olduğumuz alt yapı ile tüm kompleks yeni doğan, çocuk ve yetişkin açık kalp ameliyatlarını başarıyla yapabiliyoruz. Yetişkin hastalarda aort anevrizmaları (aort genişlemeleri), aort disseksiyonları (aort yırtılmaları) gibi ağır hastalıkları olan hastalar yanı sıra 80 yaş üstü olup kronik böbrek yetersizliği olan, diyalize giren, ağır şeker hastalığı olan veya ağır ek hastalıkları olan tüm hastalara da açık kalp ameliyatlarını başarıyla yapabiliyoruz" diye konuştu. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu
Powered by BilgiSoft