Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

"Kanser Tarama Cihazlarımız Nerede?"

Eklenme : 30.11.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1824

22.10.2021 tarihli yazıma "Muğla'da iki PET/CT var, vatandaş Muğla dışına gidiyor!" başlığı atmıştım.

Hastane hizmete gireli kaç yıl oldu, insanlarımız hala Muğla dışına gidiyor!

"Kanser Tarama Cihazlarımız Nerede?" başlığını CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin'den aldım. Daha doğrusu Esma Turan'ın Milletvekili Girgin'in bu konuda açıklamasına dayanarak yaptığı habere attığı başlığı kullandım.

Sağlık Bakanlığı Plan ve Bütçe Görüşmelerinde konuşan Süleyman Girgin, "Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne tahsis edilen kanser tarama cihazı nerede?" diye sormuş.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Milletvekili Girgin'e ne yanıt verdi bilmiyoruz. Kalkar "Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kanser tarama cihazı tahsis etmedik ki..." derse şaşırmam.

"Muğla'da iki PET/CT var, vatandaş Muğla dışına gidiyor!" başlıklı yazımı yazarken, "Süleyman Girgin bu yazıyı alır soru önergesi verir" demiştim. Yanılmışım... Öyle yapmamış. Bakana yönelttiği soruların içinde PET/CT meselesine de yer vermiş, ama onu da yanlış vermiş.

xx           xx          xx

CHP Muğla Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin, komisyonda yaptığı konuşmada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, "Muğla İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı kamu hastanelerinde kanser tarama hizmeti verilmiyor, vatandaşlarımız il dışına veya özel hastanelere gitmek zorunda bırakılıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesine tahsis edildiği söylenen fakat şimdiye kadar kurulumu yapılmamış ve hizmet vermeye başlamamış kanser tarama cihazımız nerededir?" diye sormuş.

Ben de "Muğla'da iki PET/CT var, vatandaş Muğla dışına gidiyor!" başlıklı yazımda "Muğla'da bu önemli hizmet nüfusumuza göre üç hastane tarafından verilebiliyormuş veya Muğla nüfusuna üç PET/CT yetiyormuş. Bu anlamda üç kontenjanın ikisi Bodrum Acıbadem ve Menteşe Yücelen Hastanesi tarafından kullanılmış. Ancak başta 'yeşil kartlılar' olmak üzere bu iki özel hastanenin hizmetini satın alma gücüne sahip olmayanlar Aydın, İzmir ve Denizli'ye gidiyorlar." derken şu ifadelerde bulunmuştum:

"Araştırmamda anladığım kadarıyla Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi'nde olduğu halde çalıştırılmayan bir PET cihazı yokmuş. İki yıl önce AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan 'PET müjdesi' vermişti. Sanıyorum o müjdeyi 'PET geldi' de konulacağı yer de gecikme oldu diye bir algı oluşmuş. Bana sorarsanız, PET cihazının konulmasının planlandığı J Blok hastane hizmete girdikten sonra tamamlanmıştı. Öyle sanıyordum. Çünkü iki-üç yıl önce hemen tamamlanacağı da söylenmişti. Tamamlanmamış! Dışarıdan tamamlanmış görünüyormuş... Ben bu nokta da dönemin Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Rıza Murat Himoğlu ve SKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz'i 'natamam hastaneyi teslim aldılar' diye eleştirmiştim, ama haksızlık etmişim. Meğer Sağlık Bakanlığı o zaman 'Kısmi kabul yapın' talimatı vermiş. Belki de hastanenin resmi açılışı bu yüzden yapılmadı...!"

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de "araştırma yapmış", ama eksik yapmış...

xx           xx          xx

Süleyman Girgin'in soruları arasında "Muğla İl Sağlık Müdürlüğü tarafından dört yıldır sonuçlandırılamayan radyoterapi merkezinin yapımı ve sintigrafi cihazlarının tam olarak temini konusunda neden adım atılmamaktadır?" sorusu da yer almış.

Oysa "Muğla'da iki PET/CT var, vatandaş Muğla dışına gidiyor!" başlıklı yazıma noktayı şöyle koymuştum;

"PET/CT hastalarından Yücelen Hastanesi'nde minimum ücret alınarak (100 TL) çekimler yapılırken, Acıbademde 500 TL civarında yapılıyormuş. Yücelen ile bir protokol yapılarak hizmet satın alma yoluna gitmek her bakımdan hayırlı olacak gibi görünüyor. Muğla çok bekledi...

Yücelen ile İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ve Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Turhan Togan'ın bu protokolü imzalayabilmesi için 'siyasetin onayı' gerekir..."

"Siyaset" kim?

AKP İl Başkanı Kadem Mete ile Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan...

Milletvekili Girgin ve Milletvekili Gökcan hafta sonunda Muğla eski milletvekillerinden Hasan Özyer'in kızının düğünündelerdi. Bunların aralarında "birbirlerine söz etmeme centilmenlik anlaşması" olabilir mi acaba diye de düşünmeden edemiyor insan...

"Araştırma" yapmış! Bi zahmet yerel gazeteleri de okusa bakana dosdoğru soracak ve işe yarayacak, ama... "İl merkezindeki hastane ile neden protokol yapmıyorsunuz?" diye sorsa belki de sorun hemen çözülecek. Bakan nereden bilsin Muğla'nın sorununun çözümünün bir protokole baktığını... Ya Süleyman Girgin sorarak aklına getirecek veya Milletvekili Gökcan söyleyecek...

Biz Süleyman Girgin'le bekleyelim artık hastaneye PET/CT kuracaklar diye...

xx           xx           xx

Milletvekili Girgin bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sorularını sıralarken "Sayın Bakan, acilen hiçbir ad altında halktan sağlık hizmeti için katkı payı ücreti alınmaması sağlanmalı, sağlık emekçileri sayısı OECD ortalamasına çıkartılarak güvenceli ve kadrolu istihdam sağlanmalı, ihraç edilen ve hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan sağlık emekçileri işe başlatılmalı, Covid meslek hastalığı sayılmalı, illiyet bağı aramak şartından vazgeçilmelidir." de demiş.

Aynen katılıyorum...

Bir de "Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi üç ay önce 19 ameliyat masasından ancak 7'sini kullanabiliyordu ve vatandaşlarımız mağdur oluyordu. Şu an için 10 masa kullanıyor, en az 5 masa daha açılmasına ihtiyaç var" demiş. Yanlış mı? Doğru, ama personel yetersizliğinden değil, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi "Pandemi hastanesi" olduğu için böyle... Pandemi nedeniyle acil olmayan ameliyatların ötelendiğini bilmiyormuş demek ki...

xx           xx          xx

Süleyman Girgin sözlerini "Sayın Bakan, sadece Milas Devlet Hastanesinden 13 hekim olmak üzere, Muğla'da bir ay öncesine kadar toplam 40-45 hekimin istifa ettiği bilgisini edindim. Bu rakam istifa yasağının kalktığı 1 Temmuz 2021'den itibaren ne yazık ki başta Milas, Marmaris ve Fethiye'de hızla artmaktadır. Muğla ilçelerindeki kamu hastanelerindeki personel yetmezliği yakıcı bir hâl almıştır." diye sürdürmüş. "Türk Tabipleri Birliğinin istifaların devam etmesi hâlinde sağlıkta kaos yaşanacağı uyarısını ciddiye almaya davet ediyorum." diye kaydetmiş.

Buna da katılıyorum...

17 Kasım'da yaptığı "Muğla'mıza 28 doktor kadrosu tahsis edildi..." başlıklı paylaşımında "Girişimlerimiz sonrasında Sağlık Bakanlığımız tarafından Muğla'mıza 24 Uzman Tabip, 3 Tabip ve 1 Diş Tabibi kadrosu tahsis edilmiştir." diyen Milletvekili Yelda Erol Gökcan da 23 Kasım'da yaptığı "Muğla'mızda sağlık ordumuzu güçlendiriyoruz..." başlıklı paylaşımında "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında Sağlık Bakanlığına 40 bin yeni personel alınacağını açıklamıştı." diyerek şu ifadelerde bulundu:

"Girişimlerimiz sonrasında Sağlık Bakanlığımız tarafından Muğla'mıza aralarında ebe, hemşire, sağlık teknikeri, tıbbi sekreter ve temizlik personeli kadrolarında toplam 274 kişilik kadro tahsis edildi. Sağlık Bakanlığımız tarafından personel alım işlemlerinin tamamlanmasının ardından sağlık çalışanları 13 ilçemizde göreve başlayacaklar."

xx           xx           xx

Yelda Erol Gökcan'a Süleyman Girgin'in dile getirdiği konuda "girişimlerde bulunduğu" için teşekkür ediyorum. İnsan hazır girişimde bulunmuşken "Sayın bakanım şu PET/CT" ne olacak?" diye de çıtlatmaz mı? Yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Muğla Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşüp ihtiyacı belirlemiş olmasın...

-------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Umut, gerçeği kabullenmemiz için tasarlanmış bir eziyettir. --Downton Abbey dizisinden.

ÇİVİ

Arkadaşım "Koskoca Mesut Özil'i bile bozduk ya la.." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft